Počas spánku sa vaše telo regeneruje a obnovuje. Spánková poloha má zásadný vplyv na to, ako sa vyspíte. Ráno môžete vstať svieži, oddýchnutí a plní energie, alebo unavení a s bolesťami chrbta či kĺbov. Nevhodná poloha počas spánku môže zhoršiť vaše existujúce zdravotné problémy, ako sú napríklad bolesti krčnej chrbtice, bedier a podobne.
Prečo je správna poloha pri zaspávaní a spánku taká dôležitá?
Najlepšia poloha na spanie je taká, ktorá podporuje zdravé zakrivenie chrbtice od bokov až po hlavu. Hoci niektoré spánkové polohy odporúčajú odborníci viac ako iné, dôležitý je aj váš zdravotný stav a osobné preferencie.
Vďaka spánku v správnej polohe sa môžete zbaviť nepríjemných bolestí a zdravotných problémov. Ak máte bolesti bedier, kolien, ramien, krčnej chrbtice alebo problémy so zlým prekrvením končatín, môže vám pomôcť zmena spánkovej polohy. Môže však trvať určitý čas, kým si na novú polohu spánku zvyknete.
Obrázok: Spanie na boku a na chrbte je pre vašu chrbticu najlepšie.
Spíte na kvalitnom matraci a vhodnom rošte?
Nielen spánková poloha, ale aj kvalita matraca a roštu ovplyvňujú to, ako sa vám spí. Vedeli ste, že matrac by ste mali z hygienických dôvodov meniť približne každých 7 rokov? Po tomto čase sa na ňom aj napriek pravidelnému čisteniu nahromadí toľko nečistôt a baktérií, že je lepšie vymeniť ho za nový.
K bolestiam oporného aparátu a iným zdravotným problémom môže prispieť aj preležaný matrac alebo matrac s nevhodnou tuhosťou či z nevhodných materiálov. Na vine môže byť aj rošt, ktorý nie je kompatibilný s typom matraca.
Ako si vybrať správny matrac?
- Jeho dĺžka by mala byť o 20 až 25 cm väčšia ako vaša výška.
- Najpohodlnejšie sú matrace vysoké 17 až 22 cm. Čím je matrac vyšší, tým pohodlnejšie sa na ňom spí. Zároveň sa do postele jednoduchšie líha a ľahko sa z nej vstáva.
- Tvrdosť matraca by mala zodpovedať vašej spánkovej polohe, zdravotným komplikáciám a veku.
- Materiál vyberajte podľa požiadaviek na pokojný spánok (priedušný, teplý, ochladzujúci, antibakteriálny atď.).
- Nosnosť matraca vždy vyberajte na základe svojej hmotnosti. Nosnosť by mala byť približne o 20 % vyššia ako je vaša váha.
Viac informácií o tom, ako si vybrať správny matrac, nájdete v samostatnom článku.
Podľa čoho si vybrať rošt?
- Nosnosť roštu by mala byť približne o 10 až 15 kg vyššia ako vaša hmotnosť.
- Konštrukcia roštu musí zodpovedať typu matraca. Penové matrace sa najčastejšie kombinujú s lamelovými a polohovateľnými roštami, zatiaľ čo pružinové s latkovými a pevnými roštami.
- Ak trpíte zdravotnými problémami, najmä problémami s pohybovým aparátom, ale napríklad aj nedostatočným prekrvením končatín, chrápaním alebo problematickým prietokom lymfy, mali by ste siahnuť po polohovateľnom matraci.
Viac informácií o výbere správneho roštu nájdete v samostatnom článku.
3 základné polohy na spanie pre dospelých
Medzi najčastejšie polohy na spanie patria:
- poloha na chrbte
- poloha na boku
- poloha na bruchu
Spanie na chrbte a na boku je zdravšie ako spanie na bruchu. Je to preto, že v týchto polohách je ľahšie udržať chrbticu správne podopretú a v zdravom zakrivení. Nie je na ňu vyvíjaný zbytočný tlak, a tak sa vaše svaly môžu uvoľniť a zotaviť.
1. Spánok na chrbte
Jednou z najzdravších polôh je spánok na chrbte. Čo by ste o ňom mali vedieť?
Pre koho je vhodný?
Keď spíte na chrbte, vaša chrbtica je v jednej rovine a hmotnosť vášho tela je rovnomerne rozložená. Preto nedochádza k bolestiam krčnej chrbtice alebo chrbta. Ak sa počas spánku na chrbte podopriete vankúšom, uľavíte si od upchatého nosa z prechladnutia alebo alergie.
Spanie na chrbte je jednou z najlepších polôh, ak trpíte bolesťami chrbta alebo krčnej chrbtice. Pri bolestiach krčnej chrbtice vám pomôže vhodne zvolený vankúš. Najlepšou voľbou je anatomický vankúš, ktorý podopiera krk a zabraňuje nakláňaniu hlavy.
Je to ideálna poloha pre ľudí, ktorí trpia pálením záhy. Tráviaca sústava pri polohe na chrbte klesá od úst k žalúdku, takže žalúdočné kyseliny nemajú šancu stúpať nahor.
Ak chcete predchádzať vráskam, spite na chrbte. Vaša tvár nie je pritlačená na vankúš alebo matrac, takže sa vaša pokožka zbytočne nenamáha.
Ak vás v tejto polohe bolí chrbát, môže to byť spôsobené tým, že medzi spodnou časťou chrbta a povrchom matraca je medzera. Preto dochádza k nepríjemnému napätiu v bedrovej oblasti.
Podložte sa tenkým vankúšom alebo si vankúš položte pod kolená. Tým sa zmierni tlak a podporí prirodzené zakrivenie chrbtice.
Pre koho nie je vhodný?
Na druhej strane, poloha na chrbte nie je najšťastnejšou voľbou pre tých, ktorí trpia spánkovým apnoe (zástavami dychu počas spánku). Pri spánku na chrbte sa totiž jazyk a mäkké tkanivá v hrdle „prepadávajú“ dozadu a blokujú dýchacie cesty. Aj z tohto dôvodu ľudia často chrápu.
Na chrbte by nemali spať budúce mamičky v pokročilom tehotenstve. Ako v nich dieťa rastie, zvyšuje sa tlak na srdce a blokuje sa prietok krvi.
Zodpovedajúci vankúš a matrac
Ak spíte na chrbte, zaobstarajte si vyšší, stredne mäkký vankúš anatomického tvaru. Z ponuky matracov si zvoľte mäkký až veľmi mäkký matrac.
Dobrá rada: Ak spíte na chrbte, snažte sa držať ruky rovnomerne pozdĺž tela. Ak budete spať napríklad s jednou rukou položenou na čele, vaša chrbtica bude vychýlená a výsledkom budú bolesti chrbta.
Obrázok: Spanie na chrbte je najzdravšie.
2. Spánok na boku
Poloha na boku je druhá najobľúbenejšia a najzdravšia. Podporuje zdravé zakrivenie chrbtice a je to poloha, ktorá najlepšie pôsobí proti bolesti chrbta.
Pre koho je poloha najvhodnejšia?
S obľubou takto spia tehotné ženy. Spanie na boku zmierňuje tlak spôsobený rastúcim bruškom. Tehotným ženám sa odporúča spať na ľavom boku. O tejto polohe pri spánku v tehotenstve píšeme viac v samostatnej kapitole nižšie.
Vyberajú si ju aj ľudia, ktorí bojujú s bolesťami chrbta a krčnej chrbtice. V tomto prípade sa odporúča dať si medzi kolená vankúš alebo prikrývku. Na boku spia aj tí, ktorí chrápu alebo trpia spánkovým apnoe. Táto poloha totiž neblokuje dýchacie cesty.
Pre koho nie je vhodná?
Ľudia, ktorí trpia bolesťami bedier a ramien, by v tejto polohe spať nemali. Práve tieto časti sú totiž vystavené nadmernému tlaku. Spanie na boku môže prispieť k tvorbe vrások v dôsledku tlaku tváre na vankúš.
Zodpovedajúci vankúš a matrac
Pre ľudí, ktorí spia na boku, je najlepšou voľbou vyšší a pevnejší vankúš s anatomickým tvarom. Hlava by mala zostať v osi s telom. Keďže pri spaní na boku je najväčší tlak vyvíjaný na ramená, boky a kolená, mali by ste spať na stredne tvrdom až mäkkom matraci. Najlepší je zónový matrac.
3. Spánok na bruchu
Spanie na bruchu sa považuje za najmenej zdravú polohu na spanie, pretože krk je vždy otočený na jednu alebo druhú stranu. Napriek tomu môže mať svoje výhody.
Pre koho je poloha vhodná?
Spanie na bruchu sa zdá byť najvhodnejšie pre tých, ktorí chrápu. Chrápanie sa zmierňuje otvorením dýchacích ciest. Keďže rebrá pracujú proti gravitácii, spotrebúvate viac energie, a preto môžete spať menej pokojným spánkom.
Pre koho nie je táto poloha vhodná?
Tehotné ženy, ľudia s bolesťami chrbta a krku a tí, ktorí sa chcú vyhnúť vráskam, by nemali spať na bruchu. Pri spánku v tejto polohe má váš chrbát najmenšiu oporu a je vystavený nadmernému tlaku, čo môže viesť k bolestiam po prebudení.
Zodpovedajúci vankúš a matrac
Aby ste sa na bruchu vyspali čo najlepšie, potrebujete pevný matrac, ktorý nedovolí, aby sa vaše brucho a boky zbytočne prepadávali a zaťažovali chrbticu. Vyberte si čo najtenší vankúš alebo spite bez vankúša. Zabránite tak tomu, aby sa vám krk vychyľoval do strán alebo aby sa zakláňala hlava. Tenký vankúš si dajte aj pod boky. Narovnáte si tak chrbticu a uvoľníte tlak.
Obrázok: Spanie na bruchu zaťažuje najmä krčnú chrbticu.
Najlepšia spánková poloha v tehotenstve
Ak ste tehotná, spite na ľavom boku. Ľavý bok umožňuje správnu cirkuláciu krvi v srdci. Okrem toho zabraňuje tlaku na pečeň, podporuje zdravé prekrvenie plodu, maternice a obličiek. V tejto polohe sa živiny lepšie dostávajú k dieťaťu cez placentu. Obličky sú odľahčené, a tak ľahšie odvádzajú toxíny z tela.
Keď počas tehotenstva spíte na boku, mali by ste mať jedno alebo obe kolená pokrčené. Prospieva to vášmu chrbtu. Opornému systému najviac uľavíte, ak si medzi kolená a pod brucho vložíte vankúš. Môžete použiť aj tehotenský vankúš, ktorý podoprie celé vaše telo.
Na začiatku tehotenstva je možné spať aj na bruchu. S rastúcim bruškom sa však táto poloha stáva menej pohodlnou. V pokročilom štádiu tehotenstva sa neodporúča ani spánok na chrbte. Dieťa totiž zvyšuje tlak na srdce a bráni plynulému prietoku krvi. Spanie na chrbte môže spôsobiť zníženie krvného tlaku a pocity nevoľnosti.
Polohy pri spánku s partnerom
Osobitnou kapitolou sú partnerské polohy. Je ich veľa a každá z nich môže vyhovovať niekomu inému. Vyberte si tú najvhodnejšiu podľa nasledujúcich faktorov:
- Pohyb - jednému z partnerov nemusí byť príjemné, ak so sebou ten druhý „ hádže“. Preto je optimálna poloha tá, v ktorej sa čo najmenej dotýkajú. Môže ísť napríklad o tzv. cliffhangers, kedy každý z partnerov spí na jednej strane postele, alebo o spanie na bruchu.
- Chrápanie - ak jeden z partnerov chrápe, najvhodnejšia poloha je taká, v ktorej druhý partner spí čo najďalej. Chrápajúci by mal spať na bruchu alebo na boku.
- Požiadavky na priestor a potenie - ak potrebujete dostatok priestoru alebo sa v noci veľa potíte, bude vám vyhovovať poloha „cliffhangers“, spanie na bruchu alebo tvárou v tvár.
- Kontaktné spanie - ak spíte pokojnejšie, keď cítite partnera vedľa seba, vyberte si polohu „lyžičky“, kedy jeden partner objíma toho druhého zozadu. Ak sa veľa potíte, môžete spať chrbtom k sebe a dotýkať sa toho druhého len chrbtom. Iní môžu uprednostniť prepletenú polohu tvárou v tvár, pri ktorej sú vaše ruky a nohy prepletené.
Obaja partneri by mali spať v polohe, ktorá im najviac vyhovuje a nespôsobuje im zdravotné problémy.
Užite si regeneračný spánok
Najzdravšie polohy na spanie sú na chrbte a na boku. V týchto polohách je vaša chrbtica v najprirodzenejšej polohe, takže nedochádza k jej preťažovaniu a následnej bolesti. Najmenej vhodné je spať na bruchu, kedy je chrbtica extrémne namáhaná. Najviac trpí krčná chrbtica, pretože je hlava vytočená do strany. Každú spánkovú polohu podporte vhodným vankúšom a správne zvoleným matracom.