blog
04.01.2021 ⦁ Výber matraca

Ako ochrániť matrac postele 2. časť: ochranné poťahy

Nový matrac si nekupujeme tak často ako nové ponožky. Aby dlho vydržal a dobre plnil svoju funkciu, je potrebné sa oň náležite starať. V minulom diele sme sa venovali výberu chrániča matraca všeobecne a pozornosť sme zamerali predovšetkým na topper. V druhej časti sa zoznámime s poťahmi a podložkami na matrac.
 

Prečo si k matracu zaobstarať aj chránič

Ochrana matraca je dôležitá z hľadiska hygieny aj správnej funkcie. Každý výrobok je, pochopiteľne, vybavený nejakým druhom poťahu, ale nie každý  dokáže matrac účinne ochrániť. V tomto smere sa rozhodne nemôžete spoliehať iba na prestieradlo, pretože to vám príliš nepomôže.

Po ochrannom obale na matrac by mali siahnuť všetci tí, ktorí sa v noci nadmerne potia. Chrániče totiž dokážu zabrániť prieniku potu a vlhkosti do matraca. Pot, ktorý do matraca preniká, sa síce odparí, ale zároveň po sebe zanechá soli a biologické látky, ktoré sa v ňom rozpúšťajú. Soli časom môžu upchať pórovitú štruktúru matraca, čo vedie k zvýšeniu jeho vlhkosti a vzniku ideálneho prostredia pre roztoče a baktérie.

Ochranné poťahy nijako neovplyvňujú funkčnosť a kvalitu matraca. Všetky vlastnosti matracov zostávajú zachované, keďže sa chrániče navrhujú tak, aby ste vôbec nevedeli, že je na matraci ďalšia vrstva.

Chrániče sú nízke, poddajné, ale funkčné. Ak chcete naozaj zdravo a kvalitne spať, kúpte si dobrú posteľ, kvalitný matrac s chráničom a vhodný rošt.


Obrázok: Správny rošt má podstatný vplyv na kvalitný spánok.

Typy chráničov:

 • obaly na matrac - na matrac sa navliekajú a spravidla bývajú vybavené zipsom,
 • ochranné podložky na matrac - na matrac sa položia a pripevnia pomocou gumičiek.

Pre koho sú ochranné poťahy na posteľ určené

Chránič se odporúča:

 • osobám trpiacim inkontinenciou (je potrebné zvoliť nepriepustnú podložku na matrac)
 • malým deťom (aj tu siahnite po chrániči matraca proti pomočovaniu)
 • alergikom
 • ležiacim pacientom
 • ľuďom, ktorí sa nadmerne potia
 • ľuďom, ktorí spia v perinách so svojimi miláčikmi
 • všetkým, ktorí chcú predĺžiť životnosť svojou matraca
   

Na čo sa zamerať pri výbere

Skôr, než sa rozhodnete pre nákup matracového chrániče, zistite si tieto informácie.

Ako na údržbu poťahu

Spôsob údržby je dôležitým parametrom pri výbere. Poťah, ktorý nie je možné z matraca dať dole, neumožňuje dostatočnú starostlivosť a hygienu. Pri výbere sa zamerajte na to, či sa dá rozopnúť najmenej na dvoch, ideálne troch okrajoch matraca, čo vám uľahčí jeho snímanie aj navliekanie.

Vďaka možnosti rozopnutia, môžete prať každú časť poťahu zvlášť. Týmto spôsobom vyperiete aj veľký poťah, ktorý by sa vcelku do práčky nevošiel. Zistite si tiež to, či je možné ho prať aspoň na 60 ° C, čo je teplota, ktorá dokáže efektívne zničiť baktérie a roztoče.

Čo tvorí výplň poťahu

Niektoré poťahy disponujú dodatočne všitou termoelastickou penou, ktorá je na povrchu prešívaná. Vďaka prešitiu je poťah pohodlnejší a dobre sa prispôsobí telu užívateľa. Nezabudnite, že poťahy s mäkkou penou sa nesmú žmýkať v práčke.

Okrem termoelastickej peny môžu poťahy obsahovať klimatizačné vlákna alebo vložky z 3D textílie. Tieto vložky prispievajú k lepšej cirkulácii vzduchu a udržujú matrac vnútri suchý. Matrac nepodlieha oxidácii a nevznikajú v ňom baktérie a roztoče.

Čomu môže poťah matraca zabrániť

Určité typy poťahov majú špeciálne vlastnosti, ktoré napomáhajú pokojnému spánku, alebo môžu mierniť či zamedzovať alergickým ťažkostiam.

Textil môže byť obohatený aromatickými olejmi, ktoré postupne uvoľňujú svoju vôňu. K najobľúbenejším patrí levanduľa a eukalyptus, ktoré odpudzujú hmyz a zabraňujú vzniku baktérií. Aloe vera blahodárne pôsobí na pokožku.

Pre alergikov existujú špeciálne chrániče obsahujúce antibakteriálne zložky. Účinné sú napríklad ióny striebra, ale tiež impregnácia probiotikami, ktoré sa živia šupinkami pokožky, čím zamedzujú liahnutiu roztočov. Poťahy s drevnou celulózou dokážu efektívne odvádzať vlhkosť z potu, ktorý sa tvorí počas spánku. Drevná celulóza funguje podobne ako drevo, ktoré dokáže absorbovať veľké množstvo vody.


Obrázok: Éterický olej z levandule odpudzuje hmyz a zabraňuje vzniku baktérií.

Akú veľkosť poťahu zvoliť

Veľkosť chrániča voľte podľa veľkosti matraca. Dostupné sú prevedenia pre partnerské matrace a, samozrejme, klasické jednolôžkové matrace (90 x 200, 90 x 220 centimetrov).
 

Výrobné materiály

Na výrobu matracových chráničov sa najčastejšie používa funkčný, zdravotne nezávadný materiál s membránou. Vďaka tomu sú chrániče priedušné a majú absorpčné vlastnosti. Na prvý pohľad sú nenápadné a na dotyk veľmi príjemné.

Ochranná podložka na matrac alebo poťah nie je nič iné ako ďalšia vrstva, ktorá vyniká odolnosťou a matrac dokáže ochrániť pred škvrnami, tekutinami, prachovými roztočmi, baktériami či choroboplodnými zárodkami a mikroorganizmami. Záleží na tom, pre aký typ sa rozhodnete.

Z hľadiska materiálu sa chrániče delia na:

 • Klasické - na výrobu sa používa bavlna a výplň môže byť tvorená dutým vláknom, stretnúť sa môžete aj s prírodnými materiálmi, medzi ktoré patrí napríklad bambus.
 • Nepriepustné chrániče matracov – tvorí ich viac vrstiev, z čoho jedna je sacia a druhá nepremokavá.

Obrázok: Pre pacientov trpiacich inkontinenciou, alebo pre malé deti, vyberajte chránič s nepriepustnou vrstvou.
 

Výhody, ktoré vám chránič prinesie

Chránič je praktickou pomôckou hneď z niekoľkých dôvodov.

 1. Chráni matrac - zabraňuje znečisteniu a množeniu mikróbov v matraci.
 2. Ľahko sa s ním manipuluje - chránič sa na matrac pripevňuje pomocou gumičiek, v prípade poťahu na matrac so zipsom jednoduchým navlečením na matrac. Chránič sa nešmýka ani nezhrňuje.
 3. Jednoducho sa udržuje - väčšinu podložiek a obalov je možné prať v práčke, vždy sa držte pravidiel údržby, ktoré odporúča výrobca.
 4. Predlžuje životnosť starého matraca - podložka dokáže efektívne zahladiť drobné nerovnosti starého matraca, ktorý ešte nechcete vyhodiť.
 5. Pozitívne pôsobí na zdravie - vďaka absorpcii potu znižuje riziko výskytu roztočov, ktoré sa nedostanú do vášho tela.
 6. Zvyšuje komfort spánku - ďalšia vrstva naviac umocní kvalitný odpočinok.
 7. Viacúčelové využitie - je možné ho používať každodenne na vlastnom matraci a využijete ho aj pri spaní na gauči alebo pohovke, na pohodlné prenocovanie návštev alebo pri odpočinku na chate.
   

Starostlivosť o matracový chránič

Starostlivosť, ktorú venujete údržbe postele a matraca, si zaslúži aj poťah. Ako sa oň správne starať?

 1. Poťah pravidelne vysávajte buď pri pravidelnom upratovaní, alebo vtedy, keď vymieňate obliečky.
 2. Perte ho minimálne 2-3x ročne.
 3. Príležitostne odstraňujte žmolky, škvrny odstráňte ihneď po ich vzniku.

Na vysávanie poťahu zvoľte malú kefu, ktorá býva súčasťou vysávača. Pri vysávaní na hubicu netlačte, vysávajte skôr jemnejším spôsobom. Pri praní vždy postupujte podľa pokynov výrobcu. Na údržbu myslite už pri výbere vhodného výrobku, pretože celý poťah sa v klasickej práčke perie veľmi ťažko. Oveľa lepšie je, ak je možné poťah rozopnúť na dva až tri diely, ktoré vyperiete zvlášť.

Čomu sa vyhnúť: Nikdy nevetrajte nevypratý poťah na slnku. Okrem toho, že sa poťah nevyvetrá, začnú sa v ňom kvôli teplu zo slniečka rozmnožovať roztoče. Poťah či chránič je vhodné vetrať len v zime za mrazivého počasia, pretože nízka teplota roztoče zlikviduje.
 

Publikované 04.01.2021
Aj ty sa chceš poriadne vyspať? Pozri naše matrace