blog
16.12.2020 ⦁ Výber matraca

Ako ochrániť matrac postele 1. časť: topper

Kúpa matraca nie je zanedbateľnou investíciou, a tak je na mieste sa oň správne starať. Aby dlho a správne plnil svoju funkciu, je potrebné ho chrániť proti škvrnám i baktériám. Na ochranu nestačí len obyčajné prestieradlo, ale skôr poťah alebo topper (známy ako vrchný matrac), ktorý nielen chráni, ale matracu pridá aj na pohodlnosti.
 

Výber správneho chrániča

Na trhu sa môžete stretnúť s obalmi, poťahmi, podložkami alebo toppermi, ktorých hlavným poslaním je ochrana a predĺženie životnosti matraca. Z konštrukčného hľadiska v nich však sú rozdiely.

  • Topper je v podstate nízky vrchný matrac, ktorý sa na hlavný matrac len položí. Má poťah, v ktorom sa nachádza jadro.
  • Podložka sa tiež kladie na matrac , ale je užšia ako topper, pripevňuje sa na matrac pomocou gumičiek a nemá vnútornú výplň. Charakteristické je pre ňu prešitie.
  • Poťah môžeme prirovnať k obliečke, do ktorej sa vloží celý matrac.

Chránič môže byť čiastočný alebo celistvý. Výhoda čiastočných chráničov tkvie v ich jednoduchej výmene. Nevýhodou však môže byť to, že sa na lôžku zhŕňajú. Celistvý variant je bežnejší. K matracu sa pripevňuje v rohoch pomocou gumičiek (podobne ako napínacie prestieradlo).
 


Obrázok: Matracových chráničov existuje niekoľko typov.

Rozmery chráničov

Ponuka veľkostí kopíruje ponuku matracov.

  • Detské chrániče sú v ponuke v dvoch rozmeroch: 120 x 60 centimetrov a 140 x 70 centimetrov.
  • Chrániče pre dospelých sa predávajú v štandardných veľkostiach ako matrace na jedno alebo dvojlôžko (90 x 200, 90 x 220, 180 x 200, 200 x 200 centimetrov a podobne).

Výrobné materiály

Výrobný materiál zvoľte podľa toho, na aký účel chránič kupujete. Rozhodnúť sa môžete medzi kombináciami látok alebo látky a nepriepustného materiálu.

Veľkej obľube sa teší kombinácia bavlny a nepremokavého, ale priedušného polyuretánového náteru. Chránič teda zadrží tekutinu, ale zároveň dýcha, takže sa nemusíte obávať zadržiavania tepla, zaparovania a potenia.

Odolnejšie chrániče obsahujú náter z PVC alebo gumy. Ich prednosťou je udržanie väčšej záťaže, ale za cenu nepriedušnosti, ktorá vedie k pocitu horúčavy a potenia. Pri pohybe sú navyše hlučné, takže je pred nákupom nutné zvážiť, či bude s osobou spiacou na tomto matraci spať ešte niekto ďalší. V prípade dlhodobo ležiacich pacientov je vhodné uvažovať o špeciálnych chráničoch, ktoré navyše obsahujú antidekubitnú podložku, ktorá zabraňuje vzniku preležanín.

Výnimkou nie je ani ovčie rúno. Podložka z merino vlny je obľúbená pre svoju priedušnosť a termoizolačné vlastnosti.

Vlastnosti chráničov

Niektoré poťahy môžu byť obohatené o aromatické oleje, ktoré upokojujú a podporujú zdravý spánok. Oleje sa postupne uvoľňujú a tým zvyšujú kvalitu spánku. Medzi najobľúbenejšie oleje sa radí levanduľový a eukalyptový. Tieto oleje navyše odpudzujú hmyz a zabraňujú vzniku baktérií. Výťažky z aloe vera upokojujú pokožku.

Vzhľadom k tomu, že sa v matracoch s obľubou hromadia roztoče, baktérie a plesne, ktoré vedú k vzniku alergií, existujú chrániče s protialergickými vlastnosťami. Oproti iným výrobkom sú obohatené napríklad o ióny striebra, alebo môžu byť impregnované probiotikami, ktoré sa živia šupinkami pokožky. Týmto spôsobom zabraňujú vzniku roztočov. Pre alergikov sú vhodné tiež poťahy obsahujúce drevnú celulózu, ktorá dokáže efektívne odvádzať vlhkosť nahromadenú počas spánku (v noci naše telo vypotí zhruba 0,5 až 1 liter vody). Pri absorbovaní sa celulóza správa podobne ako drevo.
 

Čo je to topper a z čoho sa vyrába

Topper je v podstate niečo ako vrchný matrac, ktorý tvorí komfortnú vrstvu medzi telom a matracom. Dokáže absorbovať pot aj iné tekutiny, ktoré sa vďaka nemu nedostanú priamo k matracu. Táto časť obyčajne tvorí hornú vrstvu trojdielnej konštrukcie postele typu boxspring, ale môžete ju využiť aj na klasické postele. Topper sa vyrába z rôznych materiálov, vďaka ktorým ho ľahko prispôsobíte svojim požiadavkám.


Obrázok: Topper je voliteľnou časťou postelí boxspring, ale využiť ho môžete aj na klasické postele.

Výrobné materiály matraca topper

Správny topper by mal vyhovovať vašim spánkovým návykom, takže sa vyrába hneď z niekoľkých materiálov.

  • Vrchný matrac z pamäťovej, čiže lenivej peny – topper sa optimálne prispôsobí vášmu telu. Pamäťová pena dokáže individuálne reagovať na tlak aj telesnú teplotu tým, že zmení svoju tvrdosť. Vďaka tomu je ideálnou oporou pre váš chrbát. Pomalé vracania sa do pôvodného tvaru telo stabilizuje v optimálnej polohe. Pamäťová pena dobre ukladá telesné teplo, čo spríjemňuje spánok, priaznivo pôsobí na prekrvenie jednotlivých častí tela a zabraňuje preležaninám.
  • Topper zo studenej peny – ide o klasické prevedenie, ktoré ponúka plošnú elasticitu a priedušnosť. Jeho prednosťou je výborná pružnosť a tvarová stálosť. Je pevným a príjemným podkladom, ktorý sa po zaťažení vracia späť do svojho pôvodného tvaru. Pre studenú penu sú charakteristické veľké a otvorené póry, vďaka ktorým skvele odvádza vlhkosť a teplo.
  • Topper z gélovej peny – vyznačuje sa dlhou životnosťou. Gélová pena ideálne kombinuje výhody studenej a pamäťovej peny. Ocenia ju všetci tí, ktorí majú nepokojný spánok. Ponúka optimálne zníženie tlaku, pretože sa bodovo elastický gél prispôsobí tlaku tela.
  • Latexový topper – na výrobu sa používa kaučuk, kvôli ktorému nie je latex tak priedušný ako iné materiály. Lepšie prúdenie vzduchu je dosiahnuté špeciálnou perforáciou povrchu. Vzhľadom k tomu, že je latex antibakteriálny, môžu tento topper používať aj alergici. Výhodou latexu je tvarová stálosť a elasticita, čo toppery z tohto materiálu radí medzi najmäkšie.

Topper sa odporúča každý mesiac otáčať a raz za päť rokov vymeniť.
 


Obrázok: Poťah topperu môže mať antialergickú úpravu.

 

Publikované 16.12.2020
Aj ty sa chceš poriadne vyspať? Pozri naše matrace