blog
03.12.2020 ⦁ Výber matraca

Aké materiály sa používajú na výrobu matracov?

Pri výbere kvalitného matraca hrajú dôležitú úlohu nielen parametre týkajúce sa vášho tela a spánkových návykov, ale aj výrobný materiál. Viete, z čoho sa matrac skladá a na čo by ste si pri nákupe mali dať pozor? O výrobných materiáloch, zdravotnej nezávadnosti a tipoch pre výber sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
 

Z čoho sa skladá matrac

Matrac tvoria 3 základné prvky:

 1. jadro (innespring),
 2. komfortné vrstvy (comfort, cushioning layers),
 3. poťahová tkanina (exterior fabric).

Jadro

Jadro určuje vlastnosti matraca. Môžu ho tvoriť buď pružiny, alebo peny. Pružinové matrace sú vďaka moderným postupom pri spracovaní obľúbené najmä kvôli dobrému pruženiu a odvetrávaniu matraca. Pružiny môžu byť buď bonellové, alebo taštičkové. Viac o nich píšeme nižšie.
Jadro penového matraca tvorí príslušná pena. Vlastnosti matraca sa odvíjajú od toho, aký typ peny bol pri výrobe použitý.

Komfortné vrstvy

Ide o prvky, ktoré matrac "spohodlnia" na základe požadovaných vlastností. Sú najbližšie k telu a zvyčajne sú niekoľko centimetrov hrubé. Nachádzajú sa nad jadrovou vrstvou. Komfortná vrstva sa stará o rovnomerné rozloženie hmotnosti a reaguje na pohyby počas spánku.

Poťahová tkanina

Poťahová tkanina tvorí obal matraca. Vďaka tomu vnútro matraca chráni pred poškodením a zašpinením. Matracové chrániče sú spravidla snímateľné a dajú sa prať v práčke. Môžu byť navyše ošetrené povrchovými úpravami, ktoré zlepšujú vlastnosti matraca.


Obrázok: Rez matracom s taštičkovým jadrom.
 

Výrobné materiály matracov

Jadrá matracov sa vyrábajú z rôznych materiálov, ktoré sa môžu aj kombinovať. Od zvoleného materiálu sa odvíjajú vlastnosti matracov. Jadrá sa najčastejšie vyrábajú z týchto materiálov:

PUR pena

PUR penu môžete tiež poznať pod názvom molitan. Tento materiál patrí medzi najpoužívanejšie na výrobu matracov. Jeho prednosťou je optimálna tuhosť a dobré prispôsobenie sa krivkám vášho tela. Po dlhodobejšom používaní mäkne, no nedôjde k jeho úplnému preležaniu. Pri výbere si matrac skúste poťažkať. Čím je ťažší, tým dlhšiu životnosť bude mať. Matrace z PUR peny sú menej priedušné, preto sa nehodia do vlhkého prostredia.

HR pena

Známa tiež pod názvom studená pena. Dobre absorbuje ľudské teplo a zabezpečuje optimálnu cirkuláciu vzduchu. Pena je elastická a vzdušná vďaka otvorenej bunkovej štruktúre. Na rozdiel od PUR peny je pružnejšia a lepšie sa prispôsobí tvarom tela. Vďaka vyššej objemovej hustote si svoje vlastnosti bez zmien zachováva aj po dlhej dobe používania.

Latex

Latexové matrace sa vyrábajú zo šťavy tropického stromu kaučukovníka. Prednosťou latexu je jeho schopnosť prispôsobiť sa tlaku tela. To ocení predovšetkým vaša chrbtica, ktorá je počas spánku v prirodzenej polohe a nijako sa nedeformuje. Okrem toho je latex odolný voči roztočom, takže je ideálnou voľbou pre alergikov.

Na trhu sa môžete stretnúť s dvoma typmi latexu: prírodný a syntetický. Z hľadiska používania však medzi nimi nie je príliš veľký rozdiel. Významný rozdiel predstavuje skôr ekologické hľadisko.

Pružiny

Pružinové matrace sú tvorené buď bonellovými, alebo taštičkovými pružinami. Metóda taštičkových pružín je modernejšia a matrace sú pre spánok komfortnejšie. Pružinové matrace sú obľúbené najmä pre svoju cenovú dostupnosť a skvelú cirkuláciu vzduchu. Vďaka dostatočnej cirkulácii vzduchu ich môžete používať aj vo vlhkom alebo nedostatočne vetranom prostredí.

Prírodné materiály

Na výrobu prírodných matracov sa používajú materiály ako kokosové vlákno alebo konské vlasy. Matrace efektívne odvádzajú vlhkosť a zároveň sú antibakteriálne, takže ich môžu používať aj alergici.

Sendvičové matrace

Skladajú sa z niekoľkých vrstiev odlišných materiálov, pričom využívajú ich najlepšie vlastnosti.
 

Ďalšie materiály nachádzajúce sa v matraci

Okrem vyššie vymenovaných materiálov matrac môže obsahovať:

 • Vlnu - slúži pre lepšiu reguláciu teploty.
 • Bavlnu - priedušný materiál, ktorý sa nachádza vnútri aj mimo matraca.
 • Lepidlá - používajú sa pre spojenie vrstiev, materiálov i švov. Lepidlo musí byť zdravotne nezávadné. Ideálnou voľbou sú ekologické výrobky, ktoré sa riedia vodou a na ich výrobu sa nepoužívajú škodlivé látky.
 • Ohňovzdorné látky - do matracov sa pridávajú kvôli bezpečnosti a požiarnej ochrane.


Obrázok: Lepidlá musia byť zdravotne nezávadné.

 Za zdravotne vyhovujúce matrace sa považujú tie, ktoré neobsahujú zdraviu ani životnému prostrediu škodlivé látky, ako napríklad:

 • pesticídy,
 • chlórfenoly,
 • formaldehydy,
 • chlórované parafíny,
 • perfluorochemikálie,
 • chlórbenzén,
 • alergizujúce farbivá,
 • polycyklické aromatické uhľovodíky PAH,
 • zakázané dusíkaté farbivá,
 • substancie ťažkých kovov.

Matrace, ktoré neobsahujú tieto nebezpečné látky, disponujú certifikátom Oeko-TexR Standard 100.


Čo si všímať pri nákupe nového matraca

Stojíte pred otázkou ako si vybrať vhodný matrac? Držte sa týchto základných bodov.

 1. Matrac by mal byť o 20-25 centimetrov dlhší ako vy.
 2. Ideálna hrúbka matraca sa pohybuje medzi 17-22 centimetrami. Čím vyšší matrac bude, tým lepšie sa vám z neho bude vstávať.
 3. Tvrdosť vyberajte podľa svojej hmotnosti, ale tiež podľa preferovanej polohy spánku a podľa veku.
 4. Nosnosť voľte na základe svojej hmotnosti, ale pamätajte, že je lepšie myslieť aj na rezervu.
 5. Materiál vyberte podľa toho, čo od matraca očakávate, aké máte preferencie, potreby a rošt.
 6. Ak narazíte na príliš lacný matrac, zbystrite pozornosť. Spravidla nebude mať dlhú životnosť a nemôžete od neho očakávať ani komfortný odpočinok.

V prípade, že trpíte alergiami, respiračným ochorením alebo atopickým ekzémom a neviete, aký matrac si vybrať, zamerajte svoju pozornosť nielen na chránič matraca, ale aj na obliečky. Materiál by mal byť ošetrený antibakteriálnou úpravou, napríklad Silver protect, alebo byť označený ako antialergický.

Zamerajte sa na zónovanie matraca, čiže fyziosystém. Vďaka zónam dokáže matrac poskytnúť optimálnu oporu pre každú časť tela, ktorá vyžaduje inú tvrdosť. Všeobecne platí, že čím viac zón, tým kvalitnejší spánok si môžete užívať. Najvyšší počet zón je sedem.

Publikované 03.12.2020
Aj ty sa chceš poriadne vyspať? Pozri naše matrace