Nočné potenie je normálny jav. Ak sa však budíte s mokrým pyžamom, nepríjemným zápachom potu, vlhkými vlasmi, prepotenými vankúšmi a prestieradlami, musíte začať situáciu riešiť. Prečo dochádza k nočnému poteniu? Ako spoznáte hranicu medzi únosnou mierou a nadmerným nočným potením? Odhalíme vám to v článku.
Ak si kladiete otázku „prečo sa v noci potím?“, môže to byť spôsobené bežnými faktormi (teplota v spálni, nevhodné oblečenie na spanie) alebo vážnejšími príčinami nočného potenia. Ľudia sa často stretávajú s nočným potením aj na hrudi alebo okolo krku. Je preto dobré zamerať sa na to, či je potenie počas spánku príležitostné a mierne, alebo či ide o silné nočné potenie, ktoré môže naznačovať napríklad ochorenie alebo iné zdravotné komplikácie.
Potenie ako prirodzený proces ľudského tela
Potenie je prirodzené a zdravé. Pomáha udržiavať stabilnú telesnú teplotu, chráni telo pred prehriatím a odstraňuje z tela odpadové látky. Odborne sa potenie nazýva hydróza. Každý človek na svete sa potí, ale každý človek sa potí trochu inak. Na potenie majú vplyv:
- vek,
- pohlavie,
- činnosť, ktorú vykonávate,
- diéta,
- životný štýl.
Vedeli ste, že muži sa potia dvakrát viac ako ženy? Potenie sa s vekom znižuje u oboch pohlaví. K poteniu dochádza najčastejšie z nasledujúcich dôvodov:
- Termoregulačné potenie - ide o klasické potenie, ktoré ochladzuje telo a orgány. Zvyčajne sa vyskytuje počas fyzickej námahy a pri vysokých teplotách. Termoregulačné potenie sa neobjaví okamžite. Pot sa objaví až po určitom čase.
- Emocionálne potenie - nočné studené potenie je dôsledkom strachu, stresu, ale aj radosti. Ak je potenie emocionálneho pôvodu, najčastejšie sa objavuje v podpazuší a na dlaniach. Spotíte sa v priebehu niekoľkých sekúnd. Tento typ potu zvyčajne obsahuje viac látok, ktoré rozkladajú baktérie, a preto môže mať silnejší zápach.
Koľko človek vypotí za noc?
V priemere je to zvyčajne 1 až 1,5 litra potu. Ak je vaše pyžamo alebo posteľná bielizeň ráno len trochu vlhká, ide o prirodzený proces. Ak sa však každé ráno zobudíte doslova celí mokrí (tzv. ranné potenie) a naviac vás sprevádza potenie bez teploty počas celého dňa, môže ísť o nadmerné potenie (hyperhidrózu).
Nadmerné potenie počas spánku
Je normálne, že sa potíte nielen cez deň, ale aj v noci. Ráno sa zobudíte a všimnete si nanajvýš mierne vlhké pyžamo, možno nepríjemný zápach.
Kedy sa jedná o hyperhidrózu?
Ak sa budíte doslova zaliati potom, ktorý vám zmáča nielen pyžamo, ale aj posteľnú bielizeň a prestieradlá, možno trpíte hyperhidrózou alebo nadmerným potením. Tento stav sa často prejavuje silným nočným potením na hrudi alebo prsiach a často sa týka aj oblasti okolo krku. Nadmerné potenie je dedičné a objavuje sa už v puberte.
Ľudia, ktorí trpia hyperhidrózou, sa potia až päťkrát viac v porovnaní s tými, ktorí sa potia „normálne“. Toto silné potenie v spánku sa nevyhýba deťom, mužom ani ženám. Zhodujú sa na nočnom potení okolo krku, potení hlavy, hrudníka a všeobecne celého tela.
Chirurgické a nechirurgické zákroky proti nadmernému poteniu
Nanešťastie účinná liečba nadmerného potenia v spánku neexistuje. Môžete ho však zmierniť pomocou chirurgických a nechirurgických zákrokov. Medzi nechirurgické spôsoby liečby patrí používanie antiperspirantov s obsahom hliníkových solí. Tieto soli čiastočne uzatvárajú potný kanálik, čím znižujú množstvo vylučovaného potu.
Ak sa rozhodnete pre operáciu, 60 až 90 % potných žliaz sa odstráni laserom. Druhou možnosťou je aplikácia botulotoxínu, ktorý zabraňuje prenosu vzruchov z nervových vlákien do potných žliaz. Účinnosť druhej metódy je 6 až 12 mesiacov, potom sa musí zopakovať.

Obrázok: Antiperspiranty môžu pomôcť pri nadmernom potení
Potenie počas spánku zo zdravotných dôvodov
Nadmerné nočné potenie môže súvisieť s chorobami a celkovým zdravotným stavom. Príčiny nočného potenia teda môžu byť aj závažnejšie.
Hormonálne zmeny
Týkajú sa najmä žien. Nočné potenie môže byť odrazom menopauzy, ale aj dospievania, menštruácie, tehotenstva a obdobia po pôrode. Všetky tieto životné etapy sú spojené s hormonálnymi zmenami. Okrem toho môže byť nadmerné nočné potenie spôsobené používaním antikoncepcie. Počas menopauzy, ktorá postihuje ženy vo veku 45+, dochádza k poklesu hladiny ženských pohlavných hormónov, čo sa prejavuje návalmi horúčavy nielen v noci, ale aj počas dňa.
Užívané lieky
Nadmerné nočné potenie počas spánku môžu vyvolať aj lieky. Ak sa problém objaví nejaký čas po tom, ako ste začali užívať nový liek, skontrolujte príbalový leták, či sa v ňom neuvádza možnosť zvýšeného potenia. Nočné potenie môžu spôsobiť ako lieky na predpis, tak aj voľnopredajné lieky (napr. lieky proti bolesti hlavy alebo chrbta). Najčastejšími príčinami nočného potenia sú antidepresíva, lieky proti horúčke a bolesti, lieky na cukrovku, antibiotiká a lieky obsahujúce hormóny (hormonálna antikoncepcia, kortikosteroidy atď.).
Omamné látky
Ak je človek závislý od alkoholu alebo drog, môže sa u neho vyskytnúť aj nadmerné nočné potenie, ktoré tieto látky vyvolávajú. Okrem toho sa môžu vyskytnúť poruchy spánku.
Duševné problémy
Nočné potenie vás s najväčšou pravdepodobnosťou prepadne, ak ste dlhodobo pod stresom. Stres vedie k uvoľňovaniu väčšieho množstva adrenalínu, ktorý stimuluje potné žľazy. Keď sa potí dieťa, môže to byť spôsobené aj psychickým preťažením, ktoré sa prejavuje nočnými morami a zlými snami. Tie môžu spôsobiť potenie v spánku.

Obrázok: Nočné potenie môže byť odrazom stresu
Choroby
Potenie počas choroby sa môže objaviť náhle aj dlhodobo. Nadmerné nočné potenie môže byť tiež príznakom infekcie. Ak teplota prekročí 38 °C, návštevu lekára neodkladajte. Okrem toho môže byť nočné potenie prejavom:
- cukrovky (nočné potenie je viditeľné najmä v oblasti krku),
- spánkového apnoe (človek na chvíľu prestane dýchať, čo jeho telo vystaví stresu a začne sa viac potiť),
- rakoviny lymfatického systému,
- malígnych a benígnych nádorov,
- ochorení štítnej žľazy,
- pálenia záhy.
Ak trpíte potením počas spánku v kombinácii s ďalšími príznakmi (kašeľ, únava, chudnutie, bolesť na hrudi), určite vyhľadajte lekára.
Kto sa v noci najviac potí a prečo?
Nočné potenie môže postihnúť doslova každého - od malých detí, ktoré zaspávajú po dni plnom pohybu, cez ženy, ktoré prechádzajú hormonálnou búrkou, až po mužov v náročnom pracovnom tempe. Vplyv majú nielen hormóny a vek, ale aj životný štýl a stres. Pozrime sa na najčastejšie príčiny potenia v jednotlivých skupinách a na to, ako proti nadmernému poteniu bojovať.
Potenie u detí
Nadmerné potenie u detí nemusí hneď znamenať vážny problém. Keď sa dieťa potí, môže to byť len preto, že má vyššiu potrebu pohybu a po intenzívnej aktivite často zaspáva. Príliš teplá perina, vysoká teplota v spálni alebo stres (zlé sny, zmena režimu) môžu mať za následok silné nočné potenie.
Pomôže vám upraviť prostredie, zabezpečiť vhodnú teplotu v miestnosti (ideálne 18 °C) a zabezpečiť dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Ak sa však potenie u detí stupňuje, bráni pokojnému spánku alebo ho sprevádzajú iné príznaky (úbytok hmotnosti, únava, bolesť), treba sa poradiť s pediatrom.
Potenie u žien
Ženské telo prechádza počas života mnohými hormonálnymi zmenami, ktoré môžu výrazne ovplyvniť termoreguláciu. Nočné potenie u žien sa často vyskytuje počas menopauzy, kedy kolíše hladina estrogénu a mnohé ženy pociťujú návaly horúčavy a potenie na prsiach, v podpazuší alebo okolo krku. Podobné problémy sa môžu vyskytnúť počas tehotenstva a po pôrode, keď sa hormóny postupne vrátia do normálu. Ak nadmerné potenie zasahuje do vášho každodenného života, je vhodné, aby ste sa o svojich problémoch poradili so svojím gynekológom.
Potenie u mužov
Zatiaľ čo u žien môže byť silné nočné potenie spôsobené najmä hormonálnymi výkyvmi, u mužov býva častou príčinou stres, zvýšená fyzická námaha alebo nedostatočná regenerácia. Muži sa vo všeobecnosti potia intenzívnejšie a nočné potenie u mužov môže byť znásobené vyššou konzumáciou kofeínu a alkoholu alebo nevhodnou životosprávou.
Ak je s tým spojená aj nespavosť alebo sa opakovane budíte zaliati potom, mali by ste zvážiť lekárske vyšetrenie, aby sa vylúčili napríklad metabolické poruchy (cukrovka), ochorenie štítnej žľazy alebo iné zdravotné komplikácie.
Nočné potenie súvisí aj so životným štýlom a vybavením spálne
Nadmerné nočné potenie nemusí mať vždy závažné príčiny, ktoré si vyžadujú zásah odborníka. Príčinou nočného potenia môžu byť aj nesprávne návyky.
Zamyslite sa nad tým, ako žijete
Ak sa cítite dobre, znamená to, že ste duševne a fyzicky v poriadku. Nadmerné nočné potenie môže byť odrazom nadváhy, ale napríklad aj pitia kofeínových nápojov pred spaním, ktoré stimulujú potné žľazy. Nočné potenie môže byť vyvolané aj nadmernou fyzickou aktivitou pred spaním či konzumáciou korenených a vyprážaných jedál.
Prostredie, v ktorom spíte
Potenie môže byť spôsobené vysokou teplotou v miestnosti, ale aj nevhodnými materiálmi posteľnej bielizne a prikrývok. Teplotu v spálni by ste mali udržiavať pod 18 °C. Pred spaním vždy dobre vyvetrajte. Neobliekajte prikrývky a vankúše do syntetických alebo teplých materiálov. Vyhnite sa mikroflísu, flanelu a polyesteru. Namiesto nich siahnite po bavlne, bambuse, hodvábe alebo bavlnenom saténe.
Spite na priedušnom matraci
Možno sa v noci nadmerne potíte, pretože spíte na nesprávnom matraci a máte v posteli nesprávny rošt. Ľudia, ktorí sa v noci nadmerne potia, by nemali spať na doskovom rošte, ktorý neumožňuje matracu dýchať. Neprepúšťa dostatok vzduchu. Takisto neodvádza vlhkosť, čo môže časom spôsobiť vznik plesní v matraci. Preto by ste si mali do postele dať latkový, ideálne však lamelový rošt.
Ktoré matrace sú najlepšie na potenie? Penové matrace s otvorenou bunkovou štruktúrou alebo sendvičové matrace, ktoré kombinujú penu a pružiny. Prečítajte si viac informácií o materiáloch používaných na výrobu matracov.
Pri nadmernom potení odporúčame matrac Magnifico polargel, čo je sendvičový matrac, ktorého vrchnú vrstvu tvorí vzdušná pena Greengel, ktorá zabezpečuje príjemnú sviežosť a eliminuje potenie.

Obrázek: Matrace se vzdušnou pěnou Greengel
Matrac Herbal Spinal je vyrobený z modernej pamäťovej peny, ktorá sa vyznačuje vzdušnou bunkovou štruktúrou. K dispozícii je aj studená HR pena, ktorá sa môže pochváliť dostatočnou priedušnosťou. Na tomto matraci sa teda nemusíte obávať prehriatia a potenia.

Obrázok: Matrac z modernej priedušnej pamäťovej peny.
Matrac DIPLOMAT kombinuje perforovanú hydrolatexovú penu s taštičkovými pružinami. Táto kombinácia je optimálna pre ľudí s nadmerným potením.

Obrázok: Matrac kombinujúci taštičkové pružiny a perforovanú hydrolatexovú penu.
Hygienické návyky, ak sa veľa potíte
Ak sa nadmerne potíte, každé 3 dni si vymeňte posteľnú bielizeň. Častejšie sa umývajte a riadne si osušte pokožku. Nezabudnite používať dezodoranty, ktoré redukujú zápach, alebo antiperspiranty, ktoré znižujú produkciu potu.
Oplatí sa tiež investovať do chráničov matracov. Matrac by mal mať ochranný poťah a topper. Topper je tenký matrac s vlastným poťahom, ktorý sa dá ľahko vyzliecť a vyprať v práčke. S poťahom a topperom zvýšite hygienu postele. Chránite tak matrac nielen pred potom, ale aj pred prachom, vlasmi a mikroskopickými kúskami kože. Všetky tieto nečistoty vytvárajú živnú pôdu pre mikróby.
Trpíte nadmerným potením počas spánku? Najprv skúste upraviť svoj životný štýl a prostredie, v ktorom spíte. Pomôcť môže nielen správna životospráva, ale aj vhodná teplota v miestnosti a vhodný matrac. Ak to vaše problémy nevyrieši, je čas vyhľadať odbornú pomoc.