Výber správnej tvrdosti matraca závisí od mnohých faktorov. Ide napríklad o polohu počas spánku, zdravotné problémy alebo hmotnosť. Mäkké matrace sú vhodné nielen pre seniorov, ale aj pre ľudí, ktorí spia na boku alebo trpia problémami pohybového aparátu. Za akých okolností sa rozhodnúť pre mäkký matrac?
Rozdelenie matracov podľa tvrdosti
Pri výbere nového matraca zistíte, že na trhu sú k dispozícii matrace s rôznou tuhosťou od veľmi mäkkých až po veľmi tvrdé. Zvyčajne sú označené písmenami a číslami.
- T1 - mäkký matrac
- T2 - stredne mäkký matrac
- T3 - stredne tvrdý matrac
- T4 - tvrdý matrac
Občas sa môžete stretnúť aj s označením T5, ktoré označuje extra tvrdý matrac určený pre ľudí s obezitou. Tvrdosť matraca zvyčajne zodpovedá hmotnosti spiaceho. Ide však len o všeobecné odporúčanie a záleží na vašom individuálnom zvážení, aká tvrdosť vám najviac vyhovuje. Preto sa odporúča, aby ste si matrac vybrali osobne v predajni, kde si na ňom poležíte aspoň 15 minút vo vami preferovanej polohe na spanie.
Všeobecné odporúčanie je:
- Mäkké matrace T1 sú vhodné pre osoby s hmotnosťou do 60 kg,
- stredne mäkké matrace T2 sú vhodné pre osoby s hmotnosťou od 50 do 80 kg,
- stredne tvrdé matrace T3 sú vhodné pre osoby s hmotnosťou od 70 do 110 kg,
- tvrdé matrace T4 sú určené pre spáčov s hmotnosťou nad 110 kg.
Spíte radšej na tvrdom alebo mäkkom matraci?
Kedysi sa hovorilo, že spánok na tvrdom matraci je pre telo najzdravší, no vďaka moderným výrobným postupom a širokej škále výrobných materiálov to už neplatí. Najdôležitejšie zo všetkého je, aby matrac podporoval prirodzené zakrivenie chrbtice. Len tak môžete ráno vstávať svieži a bez bolestí bedrovej alebo krčnej chrbtice.
Vo všeobecnosti sa mäkké matrace odporúčajú ľuďom, ktorí spia na boku. Dôvodom je, že dokážu uľaviť od tlaku v oblasti ramien a bokov. Ak ale spíte na bruchu alebo na chrbte, lepšou voľbou je tvrdší matrac, ktorý lepšie podoprie vašu chrbticu. Na dokonalom matraci by ste nemali cítiť žiadny tlak. Mali by ste mať pocit, že sa vznášate. Nevhodná tvrdosť matraca môže spôsobiť bolesti chrbta a narušiť kvalitu spánku.
Stupeň tvrdosti matraca si vyberte podľa:
- individuálnych fyzických vlastností
- preferencií
- hmotnosti
- spánkovej polohy
- zdravotných problémov
Ako zistíte, či je matrac príliš mäkký alebo príliš tvrdý? Skúste to pomocou jednoduchého testu. Ľahnite si na matrac na chrbát. Vložte si ruku do oblasti krížov. Ak tam ruku bez problémov vsuniete a ešte tam zostane miesto, matrac je príliš tvrdý. Pokiaľ sa vaša ruka do priestoru medzi bedrovou chrbticou a matracom nezmestí, matrac je veľmi mäkký. Príliš mäkký alebo príliš tvrdý matrac nie je pre vaše telo tou najlepšou voľbou.
Príliš mäkký matrac:
- neposkytuje dostatočnú oporu chrbtici
- neudržiava prirodzené zakrivenie chrbtice
- rýchlo sa preleží
- ak sa do neho hlboko zaboríte, pravdepodobne sa budete potiť
Príliš tvrdý matrac:
- neumožní prirodzené zakrivenie chrbtice
- neposkytuje dostatočné odpruženie v oblastiach, kde je matrac vystavený najväčšiemu tlaku
- spôsobuje zlú cirkuláciu krvi
- nedostatočné odpruženie môže spôsobiť mravčenie v končatinách
Obrázok: Mäkké matrace sú vhodné pre ľudí, ktorí spia na boku.
Pre koho sú mäkké matrace jasnou voľbou?
Mäkké a pohodlné matrace sa vo všeobecnosti odporúčajú pre spáčov so štíhlou postavou a nižšou telesnou hmotnosťou, ktorí nemajú špeciálne požiadavky na oporu chrbta. To však neznamená, že matrac neposkytuje telu správnu anatomickú oporu. Najpohodlnejší odpočinok vám ponúkne mäkký matrac so zónovaním.
Celý povrch matraca je rozdelený do niekoľkých anatomických zón (najviac ich je 7). Každá zóna má inú tuhosť, ktorá zodpovedá zaťaženiu konkrétnej časti tela (napr. hlava, ramená, boky, členky atď.). Preto udržiava vašu chrbticu počas spánku v zdravej polohe.
Kto by si mal na rošt postele položiť mäkký matrac?
- Osoby trpiace bolesťami kĺbov - nielen seniori, ale všetci, ktorí trpia artritídou alebo inými problémami súvisiacimi s kĺbmi. Mäkký matrac dokáže zmierniť bolesť.
- Tí, ktorí spia na boku - mäkký matrac dokáže zmierniť tlak v oblasti ramien a bedier. Telo sa do matraca dokáže "zaboriť" lepšie ako do tvrdého matraca. Na tieto časti nie je vyvíjaný zbytočný tlak.
- Tí, ktorí majú nižšiu hmotnosť - ak máte drobnú postavu a nižšiu hmotnosť, mäkký matrac je pre vás ideálny. Vaše telo sa do neho nebude tak zabárať. Na tvrdom matraci sa môžete cítiť, akoby ste spali na betóne.
- Pre tých, ktorí uprednostňujú mäkšie spanie - ak radi spíte na mäkkom, siahnite po mäkkom matraci. Tvrdosť matraca by však mala podporovať zdravé zakrivenie chrbtice.
Z akých materiálov sa vyrábajú mäkké matrace?
Na výrobu mäkkých matracov sa najčastejšie používajú peny. Pružinové matrace, bonellové aj taštičkové, bývajú stredne tvrdé až tvrdé.
Mäkké matrace sú dostupné v rôznych rozmeroch, najmä 90 × 200 cm, čo je veľkosť klasickej jednolôžkovej postele. Ak hľadáte mäkký matrac pre väčšiu jednolôžkovú posteľ, siahnite po rozmere 140 × 200 cm. Veľký manželský matrac má zvyčajne rozmery 180 × 200 cm.
Mäkké matrace sa vyrábajú z:
- latexu – ideálne typ Talalay, ktorý je mäkší ako typ Dunlop,
- pamäťovej peny – pamäťová pena mení svoju tuhosť v závislosti od teploty ľudského tela, takže vám vždy poskytne správnu oporu,
- HR peny – je pružná a podobná latexu, s dostatočnou priedušnosťou, takže ju ocenia aj tí, ktorí sa viac potia.
Obrázok: Matrac z latexu Talalay.
Ako si môžem upraviť tvrdosť matraca podľa svojich predstáv?
Požiadavky na tuhosť matraca sa v priebehu života menia. Najčastejšie sú to zmeny hmotnosti (prírastok alebo úbytok hmotnosti), tehotenstvo, postupujúci vek, zdravotné komplikácie, úrazy atď. Pri týchto zmenách si nemusíte hneď zaobstarať nový matrac, ak je ten váš v poriadku a dobre vám slúži.
Tuhosť matraca môžete jednoducho upraviť pomocou toppera alebo vrchného tenkého matraca. Ak máte pocit, že je váš matrac príliš tvrdý, položte naň mäkkú podložku. V opačnom prípade siahnite po tvrdšej podložke.
Topper je tenký matrac s hrúbkou 6 až 8 cm, ktorý je vyrobený z rôznych materiálov. Používa sa nielen na úpravu tvrdosti, ale aj na zlepšenie hygieny postele. Chráni hlavný matrac na spanie pred prachom, ale aj pred znečistením, napríklad tekutinami. Táto dodatočná vrstva tiež predlžuje životnosť hlavného matraca, pretože ho chráni pred skorším preležaním.
Tenká vrchná podložka je zvyčajne vybavená odnímateľným a prateľným poťahom, ktorý možno v prípade potreby ľahko vybrať a vyprať. Tým sa predĺži interval čistenia hlavného matraca a ušetríte si prácu.
Pamätajte si, že ako si kto ustelie, tak si aj ľahne. Ľahnite si na matrac, ktorý vás prenesie do sveta regeneračného spánku. Ráno sa zobudíte svieži a oddýchnutí.