Vankúše, vankúšiky, plédy, deky, prehozy, behúne. Aby ste sa vo svojej posteli cítili ako v hoteli, budete potrebovať týchto šesť základných doplnkov. Správne poukladané vankúše a ďalšie dekorácie urobia z obyčajnej postele neodolateľnú. Ako všetko správne rozmiestniť? Poradíme vám.
Pekne ustlaná posteľ vás pozýva k odpočinku
Ustlaná posteľ je pre mnohých symbolom čistoty a poriadku. Koniec koncov, každodenné ustielanie postele je rituál alebo zvyk, ktorému rodičia učia svoje deti od útleho veku. Prečo je to tak? Pretože ustlaná posteľ nabáda k odpočinku, pôsobí esteticky a prispieva k poriadku v spálni. Pohľad na neustlanú posteľ môže vyvolávať negatívne pocity a na rozhádzanej posteli sa vám nemusí dobre spať.
Ustieľajte, ale nie hneď po prebudení
Spomínate si, čo robia babičky s perinami v rozprávkach? Najskôr ich vynesú von na lavičku alebo vyvesia z okna. A tak je to správne. Každú noc vypotíte približne 1 až 1,5 litra vody. Prach, čiastočky kože a vlasy sa usadzujú v tkanine obliečok. To všetko je živnou pôdou pre baktérie a plesne. Preto by ste si nemali ustielať posteľ hneď, ako vstanete. Práve naopak! Nechajte prikrývky odostlané. Otvorte okno a nechajte spálňu dobre vyvetrať.
Pred ustlaním postele sa napríklad osprchujte alebo sa naraňajkujte. Umožníte tak posteli, aby sa dobre vyvetrala a vysušila. Potom sa môžete pustiť do jej ustieľania. Prikrývky a vankúše dobre ponatriasajte. Z otvoreného okna sa do nich dostane viac čerstvého vzduchu.
Naučte sa správne ustielať
Celkový vzhľad ustlanej postele nie je len o tom, koľko malých vankúšikov alebo prikrývok na nej máte. Výber správnych obliečok a posteľnej bielizne je kľúčový, rovnako ako ich navliekanie. Ak je prikrývka v obliečkach pokrčená a prestieradlo dobre nesedí na matraci, nikdy nedosiahnete lákavý vzhľad postele.
Dokonale napnuté prestieradlo
Začnite prestieradlom. Vyberte si prestieradlo, ktoré zodpovedá rozmerom matraca. Príliš veľké prestieradlo sa bude krčiť, vytvárať nevzhľadné záhyby a zvliekať. Naopak malé prestieradlo na matrac jednoducho nenavlečiete. Ak aj áno, švy nebudú lícovať a v prípade plachtového prestieradla sa bude počas spánku zvliekať.
Rozmery prestieradla vyberajte nielen s ohľadom na dĺžku a šírku matraca, ale aj na jeho výšku. Existujú aj špeciálne prestieradlá na matrace s hrúbkou väčšou ako 30 cm. Prestieradlo by malo úplne zakrývať matrac.
Začnite položením prestieradla na matrac tak, aby horné rohy dokonale zakrývali rohy matraca. Prestieradlo zasuňte pod matrac a natiahnite ho smerom k nohám. Výsledným efektom by mal byť hladký a rovnomerne pokrytý povrch. Prestieradlo by sa nemalo krčiť ani sa spod matraca vysúvať.
Obliečky na prikrývky a vankúše
Obliečky vyberajte vo veľkosti, ktorá sa hodí k prikrývke a vankúšom. Najrýchlejším spôsobom, ako obliecť vankúše a prikrývky, je otočiť obliečky naruby, vložiť ruky do rohov, chytiť vankúš alebo prikrývku za rohy a nasunúť na ne obliečku. Výplň v obliečke pretriasajte dovtedy, kým perfektne nesadne od okraja k okraju a od rohu k rohu.
Materiály obliečok a prestieradiel
Aby sa vám v posteli dobre spalo, nestačí, aby bola iba krásne ustlaná. Obliečky musia byť vyrobené z látok, ktoré sú príjemné pre vašu pokožku. Určite sa vyhnite polyesterovým materiálom. Ide o tkaninu vyrobenú z umelých vlákien, ktorá:
- nehreje,
- žmolkuje sa,
- priťahuje prach,
- elektrizuje.
Najlepšie sa vám bude spať v prírodných materiáloch. Obľúbená je 100% bavlna, ktorú si zamilujú aj ľudia s najcitlivejšou pokožkou. Bavlna sa dobre perie, ale dosť sa krčí, takže ju treba žehliť. Ak chcete bavlnené obliečky, ktoré netreba žehliť, vyberte si bavlnený satén. V lete vás ochladí a v zime zahreje. Hrejivým a k pokožke šetrným materiálom je aj bavlnený flanel. Mäkkosť sa dosahuje česaním bavlny. Aj krep je bavlnená tkanina, ktorú netreba žehliť. Na druhej strane jeho povrchová úprava nemusí byť každému príjemná.
Tak ako obliečky, aj prestieradlá sa vyrábajú z rôznych tkanín. V tomto prípade môžete matrac obliecť do bavlny, saténu, froté alebo dokonca do elastického a hladkého materiálu jersey.
Vrstvite, vyberajte farby a textúry materiálov
Ako si ustlať posteľ ako profesionál? Existuje množstvo spôsobov. Je len na vás, ktorý si vyberiete. Neváhajte a vyskúšajte si ustlať posteľ najrôznejšími spôsobmi. Možno zistíte, že v zime uprednostňujete inú úpravu postele ako v lete.
Zásady ukladania vankúšov
Pri dekorovaní postele sa používajú vankúše na spanie, tzv. bedrové vankúše, dekoratívne malé vankúše štvorcového a okrúhleho tvaru. Vo všeobecnosti sú vankúše na spanie vždy najbližšie k čelu postele. Ako môžete vankúše naukladať?
Umiestnite tri veľké dekoračné vankúše k čelu postele, pred ktoré naskladáte štyri väčšie štvorcové vankúše. O ne oprite dva menšie štvorcové vankúše a dekorovanie ukončite umiestnením jedného bedrového vankúša.

Obrázok: Použitie bedrového vankúša.
Na ďalší typ dekorovania použite dva štandardné vankúše, ktoré umiestnite priamo k čelu. O ne oprite dva väčšie štvorcové vankúše. K nim umiestnite dva obdĺžnikové vankúše, ktoré budú zdobiť dva menšie štvorcové vankúše.

Obrázok: Kombinácia obdĺžnikových a štvorcových vankúšov.
Najjednoduchšie je položiť dva štandardné vankúše na seba. Je to minimalistický dizajn, ktorý nikoho neurazí.

Obrázok: Najjednoduchšie skladanie vankúšov.
Ak chcete skombinovať štvorcové a obdĺžnikové vankúše, začnite tým, že na posteľ položíte štyri štandardné vankúše. O ne oprite dva väčšie štvorcové vankúše a pred ne umiestnite dva obdĺžnikové vankúše.

Obrázok: Vankúše s rôznymi textúrami látok.
Ak chcete rozbiť geometrickú monotónnosť obdĺžnikových a štvorcových vankúšov, pridajte okrúhly vankúš. Vankúše vždy skladajte tak, aby nebolo vidieť ich zapínanie.
Prehoz postele
Na prikrývku patrí prehoz. Prehoz je praktický doplnok, ktorý chráni nielen prikrývku, ale aj zvyšok postele pred prachom a inými nečistotami. Navyše vyzerá dizajnovo a dokáže vniesť do spálne ďalšiu štruktúru. Niektorí ľudia používajú prehoz na posteľ ako spomínanú ochranu. Môžete ho však použiť aj ako dodatočnú tepelnú vrstvu. V prípade nečakanej návštevy môžete použiť prehoz na rýchle zamaskovanie skutočnosti, že ste nestihli ustlať.
Aby prehoz pôsobil esteticky, mal by ložnú plochu postele nielen zakrývať, ale ju aj presahovať. Nemal by však siahať až po podlahu. V ideálnom prípade by mal končiť asi 30 cm od zeme.
Prehoz nemusí siahať až k čelu postele, stačí, ak bude začínať až v jednej tretine ložnej plochy. Môže, ale nemusí mať na sebe vankúše. Záleží na vašom vkuse.

Obrázok: Prehoz nezakrýva celú ložnú plochu postele.
Doplnkové deky
Prehoz môžete spestriť ďalšou dekou alebo behúňom. Behúň je pás látky, ktorý sa položí do oblasti, kde máte nohy. Deka môže jemne padať na pravú alebo ľavú stranu.

Obrázok: Splývajúca deka.
Kam si odložiť doplnky, aby boli vždy po ruke?
Plédy, prehozy, prikrývky a ozdobné vankúše by mali mať svoje miesto nielen na posteli, ale aj mimo nej. Tieto doplnky je najlepšie uložiť tam, kde sú na dosah ruky. Ideálna je napríklad vysoká dizajnová posteľ s úložným priestorom. Ten pojme nielen náhradnú posteľnú bielizeň, ale aj prikrývky, prehozy a prestieradlá. Ak svoju posteľ ladíte s ročnými obdobiami, určite budete mať k dispozícii celý rad týchto doplnkov. Aby vám nezaberali zbytočne miesto v skrini, uložte ich do postele.
Ďalším praktickým úložným priestorom je taburet. Tento kus nábytku sa zvyčajne umiestňuje k nohám postele. Dotvára a vymedzuje priestor na spanie. Pod sedacou časťou sa zvyčajne nachádza miesto, kde môžete uložiť posteľové doplnky. Sedacia časť je vhodná na odloženie županu, prehozu alebo náhradnej deky, ktorú potrebujete mať nablízku, ak vám bude v noci zima.

Obrázok: Posteľ s úložným priestorom.
Dobrý nočný odpočinok nie je len o pekne ustlanej posteli
Je pravda, že luxusne ustlaná posteľ nabáda k leňošeniu. Ale aby to bolo naozaj skvelé leňošenie, potrebujete kvalitný základ, ktorým je matrac.
Kvalita odpočinku a spánku do veľkej miery závisí od kvality matraca. Majte v posteli matrac, ktorý spĺňa vaše požiadavky na spánok a zdravie. Najpohodlnejšie sú matrace s výškou približne 30 cm. Ďalšiu vrstvu pohodlia dodá topper. Ide o tenký vrchný matrac s hrúbkou približne 6 až 8 cm. Okrem toho, že topper predstavuje komfortnú vrstvu, chráni hlavný matrac na spanie pred znečistením a predlžuje jeho životnosť.
Aby ste spali v čo najhygienickejšej posteli, mali by ste mať matrac oblečený do poťahu a prekrytý chráničom matraca. Poťah aj chránič sa zvyčajne dajú prať v práčke, takže si môžete byť istí, že vždy spíte v dokonale čistej posteli.
Doprajte si kráľovský spánok. Naaranžujte si posteľ tak, aby ste sa do nej každý večer ponárali s chuťou.