blog
11.01.2021

Inšpirácie pre štýlovú spálňu

Spálňa je miestnosťou, v ktorej strávite oveľa viac času ako v obývačke. Preto je dôležité starostlivo sa venovať jej dizajnu. Musíte sa v nej cítiť bezpečne a nerušene. Spálňa musí priam vyzývať k relaxácii. Ako to dosiahnuť? Starostlivo vyberajte farby, doplnky, osvetlenie, nábytok a najmä posteľ.
 

Posteľ je najdôležitejším nábytkom miestnosti

Aj v slovenských spálňach si svoje miesto našli designové postele, ktoré rešpektujú požiadavku účelnosti, jednoduchosti a pohodlnosti. Celočalúnené postele na prvý pohľad pôsobia ako veľký mäkký vankúš a je pre ne charakteristické vysoké čelo. Pohodlné čelo ocenia najmä tí, kto si v posteli radi čítajú alebo sa rozprávajú. Toto spracovanie do vašej spálne vnesie potrebu odpočinku a leňošenia, čo je hlavným poslaním tejto miestnosti.

Na pohodlí sa veľkou mierou podieľa matrac, ale tiež rošty. Najväčší komfort dosiahnete, ak si zaobstaráte ručne alebo elektricky polohovateľné rošty. Relaxačná poloha tak bude úplne vo vašej réžii. Dôležitý je aj korpus postele.

Kontinentálne postele, ktoré dobre poznáte z luxusných hotelov, vás ohromia dostatočnou výškou ložnej plochy, vďaka ktorej sa z postele dobre vstáva a tiež sa do nej pohodlne líha.

Posteľ by podľa tradičného čínskeho učenia feng shui mala byť umiestnená čelom k stene a byť prístupná z oboch strán. Vyhnite sa jej postaveniu priamo pod okno. Aby ste sa v posteli cítili bezpečne, upokojí vás priamy pohľad na dvere.
 


Posteľ je centrom spálne. Zdroj: Materasso.cz
 

S ostatným nábytkom to nepreháňajte

Moderný dizajn spálne sa inšpiruje v minimalizme a vzdušnosti. Preto by ste miestnosť nemali prepĺňať nábytkom. Bohato si vystačíte s nočnými stolíkmi, šatníkovou skriňou, kozmetickým stolíkom a prípadne pohodlným kreslom na čítanie. Medzi posteľou a stenou či skriňou by mala byť medzera najmenej 70 centimetrov, aby sa okolo nej dalo pohodlne chodiť. Do spálne rozhodne nepatria nástenné zrkadlá, pretože odraz v nich môže evokovať prítomnosť tretej osoby. Radšej sa rozhodnite pre zrkadlo na vnútornej strane dverí skrine.

Čoraz častejšie sa stretávame s tým, že naši zákazníci si zariaďujú svoje spálne v štýle hotelovej izby a vybavujú ich hotelovým nábytkom.

Farby a materiály navodzujúce pocit pokoja

Farebná inšpirácia moderných spální vychádza skôr zo svetlých a pastelových tónov. Medzi upokojujúce farby sa radí béžová, sivá, modrá alebo zelená. Klasikou, ktorou nikdy nič nepokazíte, je biela. V rovnakých farbách alebo aspoň  tóne by mali byť aj posteľné obliečky, závesy, čalúnenie postele a tienidlá lámp. Pokiaľ chcete steny niečím oživiť, siahnite po tapete. Aplikujte ju však len na časť steny alebo jednu stenu. Medzi najobľúbenejšie patrí smotanová farba s plastickou potlačou kvetín v decentnom prevedení.

Psychológia farieb

  • Modrá - predovšetkým upokojuje, takže sa na použitie v spálni dokonale hodí. Držte sa však pravidla všetko s mierou. Pokiaľ bude modrej príliš, a to najmä svetlomodrej, môže miestnosť pôsobiť studeno a nepríjemne. Nadmerné množstvo tmavomodrej farby naopak navodzuje skôr depresívnu atmosféru.
  • Zelená – ďalšia upokojujúca farba, ktorá na náš organizmus pôsobí pozitívne. Podvedome totiž evokuje prírodu a jar. Preto sa v jej prítomnosti budete cítiť optimisticky a príjemne naladení. Pastelovo zelená je doménou spální s drevenými prvkami, pre moderné spálne je jasnou voľbou pistáciová alebo odtieň svetlozeleného jablka. Atmosféru exotiky s vôňou diaľok vykúzlite smaragdovou farbou.
  • Šedá - farba, ktorá nikdy nevyjde z módy. Je neutrálna, čo vám umožní pohrať sa s doplnkami a dekoráciami.
  • Biela - biela je neutrálnou farbou, ktorej však nesmie byť priveľa, aby nevznikol tzv. nemocničný efekt. Izbu presvetlí a prevzdušní, takže miestnosť nebude pôsobiť stiesnene. Pre maľovku nemusíte voliť len snehovo bielu, rozhodnúť sa môžete pre odtieň slonovej kosti alebo béžový tón.

V spálni sa snažte mať čo najviac prírodných materiálov. Najobľúbenejšie je drevo, ktoré môžete využiť ako obklad steny alebo sa rozhodnúť pre drevenú podlahu. Efektívne pôsobia aj drevené lampičky alebo lustre. Pri posteli by ste mali mať malý koberček napríklad z umelej kožušiny, na ktorý sa pri vstávaní postavíte.
 


Aj z malej spálne urobíte veľkolepé miesto odpočinku výberom správnej postele.
 

Hra so svetlom

Pri vybavovaní nábytkom je lepšie sa držať pri zemi, avšak pri plánovaní osvetlenia sa môžete poriadne vyblázniť. Do spálne, ktorá má navodiť pocit pokoja, sa totiž hodí niekoľko stupňov osvetlenia. Prvým stupňom je centrálne stropné svietidlo, ktoré môže byť aj závesné. Ďalším stupňom je stojaca lampa v rohu miestnosti, nasledujú malé lampičky na nočnom stolíku a pomyselnou čerešničkou na torte sú čajové sviečky v dizajnových svietnikoch.

Akékoľvek osvetlenie by malo mať tienidlo, ideálne plátené, ktoré svetlo zo žiarovky príjemne stlmí a zmäkčí. Farba svetla by mala byť skôr teplá, navodzujúca pocit útulnosti.
 

Práca do spálne nepatrí

V spálni by ste rozhodne nemali mať:

  • pracovný stôl
  • televíziu
  • žehliacu dosku
  • elektroniku

Ak máte malý byt a pracovňa v spálni je nutnosťou, oddeľte tieto dva priestory napríklad paravánom. V žiadnom prípade by však na stene nemal visieť televízor a v okolí sa nachádzať ďalšia elektronika, ktorou môže byť napríklad počítač. Tieto zariadenia totiž vyžarujú vlny, ktoré vás môžu pri spánku rušiť a tiež vám evokovať prácu, čo vám znemožní kvalitne si odpočinúť.


V spálni nájde svoje miesto pohodlné kreslo na čítanie. Zdroj: Materasso.cz
 

Atmosféru umocnite dekoráciami

Rovnako ako s nábytkom, ani s dekoráciami by ste to nemali preháňať. Vyberajte len také, ktoré interiér decentne doplnia. Vyhnite sa veľkým obrazom s agresívnymi farbami a radšej siahnite po rodinných fotografiách. Na komode či polici si svoje miesto nájdu jednoduché svietniky. Múr môžete oživiť indiánskym lapačom snov a na nočný stolík postaviť vonný difuzér s tyčinkami. Najlepšie sa zaspáva pri vôni levandule, eukalyptu alebo harmančeka.
 

Publikované 11.01.2021
Aj ty sa chceš poriadne vyspať? Pozri naše matrace