blog
15.03.2022 ⦁ Výber matraca

Výška matraca: parameter, na ktorý by ste pri výbere mali brať ohľad

Kvalitu spánku do značnej miery ovplyvňuje kvalita matraca. Pri výbere by pre vás mala byť dôležitá nielen jeho nosnosť, tuhosť a výrobný materiál, ale aj hrúbka, ktorá sa odráža na životnosti a vašom komforte. Ako teda vybrať správnu výšku matraca?

Základné parametre výberu nového matraca

Ak vyberáte nový matrac, mali by ste sa riadiť týmito parametrami:

 • dĺžka – matrac by mal presahovať výšku človeka o 20–25 cm
 • nosnosť – mala by byť zhruba o 5 kg vyššia, než je hmotnosť spiaceho
 • tvrdosť – zodpovedá spánkovej polohe a hmotnosti spiacej osoby
 • výška – ovplyvňuje životnosť matraca, oporu chrbtice aj komfort pri spánku
 • materiál – výrobný materiál by mal zodpovedať spánkovej polohe, zdravotným problémom a typu roštu

Práve typ roštu je veľmi dôležitý, pretože matrac a rošt spolu musia ladiť. Dohromady sa starajú o rovnomerné rozloženie hmotnosti a kvalitný odpočinok.

Aké výšky matracov existujú?

Na trhu sú v ponuke matrace s rôznou výškou, ktorá začína na 5 cm a končí až na 41 cm. Všeobecne platí, že čím väčšia výška, tým kvalitnejší matrac.

Výška matraca sa skladá z dvoch čísel:

 • výška jadra matraca – 6 až cca 40 cm
 • výška poťahu – 1 až 3 cm.

Delenie matracov podľa výšky

Na každodenné spanie dospelého človeka sa odporúčajú matrace s minimálnou výškou 15–20 cm. Platí, že čím je matrac vyšší, tým je kvalitnejší. Matrac nižší ako 14 cm sa hodí len na občasné prespanie. Tenšie matrace síce kúpite za nižšiu cenu, ale musíte počítať s tým, že sa rýchlo preležia. Vyššie matrace bývajú drahšie, ale vzhľadom na dlhú životnosť získate vyvážený pomer medzi obstarávacími nákladmi a dobou používania.

 • Výška 6, 7, 8 cm – jedná sa o matrace vhodné do detských postieľok.
 • Výška do 10 cm – spravidla ide o nie príliš kvalitné matrace, ktoré nie sú vhodné na každodenné spanie.
 • Výška nad 14 cm – na výrobu sa obvykle používajú kvalitné materiály a na takomto matraci je možné spať každý deň.
 • Výška do 20 cm – pohodlné matrace, ktorých jadro sa skladá z viacerých vrstiev, a tak ponúkajú lepšie možnosti kopírovania tela.
 • Výška nad 20 cm – matrace s výškou od 20 do 40 cm sú neskutočne pohodlné a kvalitné. Okrem osôb, ktoré majú vysoké nároky na kvalitu spánku, ich ocenia aj starší ľudia, pretože vysoký matrac dokáže zvýšiť celkovú výšku postele, z ktorej sa potom pohodlne vstáva, a zároveň sa do nej jednoducho líha.


Obrázok: Pre bábätká sú vhodné nižšie matrace s jednou tuhosťou.

Podľa čoho zvoliť správnu hrúbku matraca?

S voľbou vhodnej výšky matraca vám pomôžu odpovede na základné otázky:

 • Ako často budete na matraci spať? – Na každodenné spanie je ideálna výška od 16 cm. Na občasné prespanie si vystačíte s menej kvalitným výrobkom nižšej výšky.
 • Aká je vaša hmotnosť? – Výška matraca sa odvíja od vašej hmotnosti, pričom platí, že osoby s vyššou hmotnosťou by mali siahnuť po vyššom matraci s vyššou nosnosťou a tuhosťou. Dospelému človeku s váhou 70 kg postačí matrac s výškou cca 13 cm. Pri hmotnosti okolo 100 kg je vhodné siahnuť po výške medzi 15 – 17 cm. Ľudia s váhou nad 130 kg by mali zvážiť nákup ešte vyššieho matraca.
 • Máte zdravotné obmedzenie? – Ak trpíte problémami s pohybovým aparátom, mali by ste zvoliť matrac, ktorý je vyšší ako 20 cm. U seniorov môže matrac dosahovať výšku pokojne aj 30–40 cm.
 • Na akom rošte bude matrac položený? – Ak bude matrac ležať na doske alebo pevnom latkovom rošte, je vhodné siahnuť po matraci s výškou 16 cm a viac. Na lamelových roštoch môže ležať aj nižší matrac, pretože rošt je pružný a pomôže matracu správne rozložiť tlak, ktorý je naň vyvíjaný.

Matrace pre bábätká by mali mať jednu tuhosť a výšku v rozmedzí 6–8 cm. Odporúčajú sa skôr tvrdšie matrace. Pre školákov sú ideálne tvrdé alebo stredne tvrdé matrace. Výška matraca pre tieto deti by sa mala pohybovať okolo 14 cm. V žiadnom prípade nie sú vhodné mäkké ani zónové matrace, ktoré detskej chrbtici neposkytnú dostatočnú oporu. 

Výška matraca pre seniorov by sa mala pohybovať medzi 30–40 cm. Uľahčí im vstávanie a líhanie na lôžko. Starší ľudia by mali spať na mäkšom matraci, výhodou je spevnený bok, vďaka ktorému nedôjde k rýchlemu presedeniu tejto časti.

Pri výške matraca zohľadnite aj rám postele, konkrétne výšku bočníc. Aby matrac z postele neschádzal, mali by ho bočnice držať aspoň z 1/4.

Kvalitný vysoký matrac od Materasso

V ponuke matracov Materasso nájdete luxusné vysoké matrace, ktoré sa pýšia dlhou životnosťou. Ponúkajú dokonalé pohodlie, ktoré sa odrazí na kvalite vášho spánku.


Obrázok: Vysoké matrace sú vhodné pre osoby s vyššou hmotnosťou, seniorov a pre tých, ktorí dbajú na regeneračný spánok.

 • Matrace King – ich výška činí 41 cm a nosnosť 150 kg. Jadro matraca tvorí hybridný systém taštičkových pružín v kombinácii s visco penami.
 • Matrace Eleanor Hybrid soft H2 – pýšia sa výškou 25 cm a nosnosťou 130 kg. Ich jadro je tvorené kombináciou pružín a pohodlnej lenivej peny.
 • Matrace VARIO T4 latex – výška matraca je 25 cm a jeho nosnosť 150 kg. Jadro je vyrobené z moderných taštičkových pružín a luxusnej priedušnej peny alebo latexu.

Výška matraca môže výrazne ovplyvniť kvalitu vášho spánku. Preto na ňu pri výbere nového matraca nezabúdajte.

Publikované 15.03.2022
Aj ty sa chceš poriadne vyspať? Pozri naše matrace