blog
21.05.2023

Vyberte si zdravotný matrac podľa svojich potrieb

Dlhodobý nekvalitný spánok vedie k mnohým problémom, ktoré negatívne ovplyvňujú vaše fyzické a duševné zdravie. Problémy so spánkom môžu byť spôsobené chorobami, ale aj nekvalitným matracom. Preto si zaobstarajte taký, ktorý zodpovedá vašim zdravotným obmedzeniam. Existujú matrace pre alergikov, pre ľudí dlhodobo pripútaných na lôžko alebo pre tých, ktorí trpia bolesťami kĺbov a svalov. Ako si vybrať správny zdravotný matrac?

Ako zistíte, že je čas na nový matrac?

Mnoho ľudí spí v posteli na matraci, až kým sa jednoducho nerozpadne. Spánok na takomto matraci vám však neposkytne odpočinok, ktorý vaše telo potrebuje. Kedy je čas na výmenu matraca?

 • Približne po 7 rokoch - aj keď sa vám zdá matrac v poriadku, zvyčajne sa po 7 rokoch používania stáva nehygienickým. Usadzuje sa v ňom prach, nečistoty a zachytáva pot, ktorého každú noc vypotíte až 1,5 litra. Takýto matrac je živnou pôdou pre mikroorganizmy a plesne, ktoré môžu spôsobiť ochorenia a alergie.
 • Keď má viditeľné poškodenie - ak si všimnete, že sa matrac trhá, sú na ňom jamky alebo sa po vstávaní nevráti do pôvodného tvaru, vymeňte ho za nový.
 • Ak má poškodenie, ktoré cítite - tlačia vás pružiny? Cítite priehlbiny? Ďalšie indície pre výmenu matraca.
 • Keď sa vám nespí dobre - ak sa v noci často prehadzujete, ráno sa budíte unavení a s bolesťami chrbta a krčnej chrbtice, je čas zaobstarať si nový matrac.

Matrac, ktorý vám "ľahne"

Ak túžite po čo najpohodlnejšom matraci, nechajte si ho vyrobiť na mieru. Možno si zaň priplatíte, ale získate výrobok, ktorý bude maximálne spĺňať vaše požiadavky. Čo si môžete navoliť pri výrobe matraca?

 • Dĺžka matraca - matrac by mal byť približne o 25 cm dlhší ako vaša výška. Ak ste vysokí, zaobstarajte si matrac s predĺženou dĺžkou 210/220 cm.
 • Výška matraca - vo všeobecnosti sa najlepšie spí na vyšších matracoch. Nechajte si vyrobiť matrac s výškou 20 cm alebo viac.
 • Materiál - vyberte si medzi syntetickými alebo prírodnými materiálmi. Peny, pružiny a prírodné materiály sa dajú kombinovať, aby ste získali matrac, ktorý spĺňa vaše požiadavky na pohodlie.
 • Tvrdosť matraca - ideálna tvrdosť matraca závisí od veku, zdravotných problémov a polohy počas spánku. Môžete si vybrať zo 4 úrovní tvrdosti. Požiadavky na tvrdosť sa môžu vekom meniť. Ak je váš matrac zachovalý a má menej ako 7 rokov, upravte tvrdosť pomocou toppera. Ide o tenký vrchný matrac, ktorý môže hlavný matrac urobiť mäkším alebo tvrdším. Topper tiež predlžuje životnosť matraca.

Matrac si vyberte podľa svojich zdravotných obmedzení

Rozhodli ste sa urobiť niečo pre svoje zdravie a zaobstarať si zdravotný matrac? Potom by ste sa mali trochu zorientovať v pojmoch.

Nie je zdravotný ako zdravotný

Všetky matrace, ktoré majú zdravotný prínos, sa označujú ako zdravotné matrace. Existujú napríklad antialergické matrace vyrobené zo špeciálnych materiálov, ktoré nedráždia ľudí s alergickými ochoreniami. Existujú aj antidekubitné matrace, ktoré chránia telo dlhodobo ležiacich pacientov pred preležaninami. Ortopedické matrace pomáhajú od bolesti chrbta, kĺbov a krčnej chrbtice. To všetko sú zdravotné matrace.

Ak hľadáte matrac, ktorý je zdravotníckou pomôckou, musí mať príslušný certifikát. Certifikáty vyhlasujúce matrac za zdravotnícku pomôcku sa udeľujú na základe rozsiahleho testovania v závislosti od zdravotných obmedzení, pre ktoré je matrac určený. Na matrace, ktoré sú zaradené Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠUKL) do zoznamu evidovaných zdravotných pomôcok, sa vzťahuje znížená DPH 10%. Pozor však na pojem “zdravotný matrac”, ktorý sa často používa na označenie matraca, ktorý bol len vyrobený zo zdravotne nezávadných materiálov (nemusí teda ísť o zdravotnícku pomôcku).

Ortopedický matrac pomáha zmierniť bolesť oporného systému

Ortopedický matrac by ste si mali zaobstarať, ak máte bolesti chrbta, krčnej chrbtice, bedier alebo celkovo problémy s chrbticou. Najčastejšie sú vyrobené z pien, najmä z lenivej alebo pamäťovej peny, ktorá dobre rozkladá tlak a odľahčuje kĺby. K dispozícii sú však aj v kombinácii napríklad s kokosovou doskou. Ortopedické matrace udržiavajú vašu chrbticu v správnej polohe počas celej doby spánku.

Výrobok môže pomôcť od bolesti, ale môže byť aj prevenciou pred vznikom týchto nepríjemností.

ortopedickom matraci
Obrázok: Ak vás bolí chrbát, siahnite po ortopedickom matraci.

Matrace so zónami

Ortopedické matrace so zónami sa nazývajú anatomické matrace. Tieto výrobky majú po celej dĺžke 3 až 7 rôzne tvrdých zón. Zóny majú rôznu tvrdosť, aby mohli poskytovať optimálnu oporu pre každú časť tela. Ľudské telo totiž pri ležaní nevyvíja na matrac rovnomerný tlak. Matrac so zónami preto dokáže udržať chrbticu v optimálnej polohe. 

Pri výbere najvhodnejšieho anatomického matraca sa riaďte počtom zón. Čím viac ich matrac má, tým lepšie bude kopírovať tvar vášho tela. Zónovanie je prospešné nielen pre optimálnu podporu chrbtice, ale aj pre predĺženie životnosti matraca. Tam, kde je vyvíjaný najväčší tlak, je matrac pružnejší, takže sa rýchlo nepreleží.

Vďaka zónovaniu matrac dokonale rozkladá záťaž spiaceho. Spíte v prirodzenej a zdravej polohe. Ortopedický matrac si bude najlepšie rozumieť s lamelovým roštom. Je pružný a pomôže rozložiť tlak vyvíjaný na matrac.

Anatomické vankúše

Ak trpíte bolesťami krčnej chrbtice, mali by ste siahnuť po zdravotnom vankúši. Vankúš je zvyčajne vyrobený z pamäťovej peny, ktorá sa prispôsobí vašej aktuálnej polohe. Takýto vankúš sa nazýva aj ergonomický alebo ortopedický vankúš. Zabezpečí, aby vaša krčná chrbtica netrpela. Zdravotné vankúše na krčnú chrbticu majú rôzne tvary. Najbežnejší je tvar vlnovky alebo písmena X.

Na čo a pre koho sú vhodné antidekubitné matrace?

Antidekubitné matrace alebo matrace proti preležaninám sú určené pre tých, ktorí sú dlhodobo pripútaní na lôžko. Tieto zdravotné matrace najčastejšie nájdete u seniorov, ale môžu ich používať aj iní. Kto napríklad?

 • Pacienti, ktorí sa zotavujú po úraze alebo operácii,
 • ľudia, ktorí musia častejšie ležať kvôli ortopedickým problémom,
 • ľudia so zdravotnými problémami, ktoré obmedzujú ich pohyblivosť.

Matrac s antidekubitným profilom
Obrázok: Matrac s antidekubitným profilom.

Čo je dekubit?

Dekubit je odborný termín, ktorý označuje preležaninu. Keďže sa preležaniny ťažko liečia, najlepšie je im predchádzať. Antidekubitné matrace slúžia ako prevencia proti preležaninám, ale pomáhajú aj pri ich liečbe.

Preležanina je reakcia kože na lokálny tlak. Najčastejšie sa objavuje na takých miestach tela, kde je malá vrstva tukového alebo svalového tkaniva. Typicky sa jedná o:

 • päty
 • zadnú časť hlavy
 • bočné strany kolien
 • ramená atď.

V dôsledku dlhodobého pôsobenia tlaku sa tkanivá prestanú prekrvovať a začnú odumierať. Ako komplikácia sa zvyčajne pridáva infekcia.

Ako pomáhajú matrace proti preležaninám?

Antidekubitné matrace stimulujú krvný obeh v pokožke aj v hlbokých tkanivách. Tým predchádzajú vzniku preležanín. Samozrejme, je nevyhnutné aj použitie iných zdravotníckych pomôcok a striedanie polohy pacienta v ľahu.

Matrace proti proleženinám môžu byť:

 • Aktívne – jedná sa o pohyblivé nafukovacie matrace, ktoré majú niekoľko komôr. Tieto komory sa striedavo nafukujú a vyfukujú, čím znižujú tlak vyvíjaný na jednotlivé časti tela a eliminujú vznik preležanín.
 • Pasívne – na prvý pohľad vyzerajú ako klasické matrace a takto ich aj môžete používať. Hodia sa pre osoby, ktoré sú trvalo pripútané na lôžko. Spať na nich môžu aj ľudia, ktorí túžia po kvalitnom spánku. Matrac má anatomické zóny a hornú vrstvu, ktorá je priečne aj pozdĺžne perforovaná. Dochádza tak k optimálnemu rozloženiu váhy, cirkulácii vzduchu, odvodu vlhkosti aj k dostatočnej termoregulácii.

Antidekubitné matrace môžu ležať na polohovacom alebo statickom rošte. Keďže matrace používajú najmä dlhodobo ležiace osoby, ideálne sú polohovateľné rošty. Sú k dispozícii s možnosťou manuálneho alebo elektrického polohovania, pričom elektrické polohovanie je pohodlnejšie.

Elektricky polohovatelný rošt
Obrázek: Elektricky polohovatelný rošt. 

Matrac vhodný pre alergikov

Ak trpíte alergiami, poobzerajte sa po matraci z vhodných materiálov a s antialergickou úpravou. Okrem toho je dôležitá aj starostlivosť o matrac. Mali by ste ho pravidelne čistiť. Vždy, keď meníte obliečky, povysávajte ho zo všetkých strán. Nezabudnite ho vetrať a pravidelne otáčať.

Z čoho sa vyrábajú matrace pre alergikov?

Pre alergikov sú na trhu dostupné antialergické matrace, ktoré zabraňujú alergickým reakciám. Sú vyrobené z vysoko hygienických materiálov, v ktorých sa nedržia baktérie a roztoče. Tie sú totiž najčastejšou príčinou alergických reakcií. Kvôli alergiám ľudia trpia:

 • ťažkosti s dýchaním
 • nádchou
 • červenými očami
 • kožnými problémami

Na výrobu matracov pre alergikov sa používajú priedušné peny a prírodné materiály, napríklad studená pena alebo kokosová doska. V ideálnom prípade majú peny špeciálnu úpravu, ktorá zabraňuje množeniu mikroorganizmov, plesní a roztočov.

 Matrac pre alergikov
Obrázok: Matrac pre alergikov.

Hygienu matraca zvyšujú poťahy s antibakteriálnou úpravou:

 • Materiál LYOCELL - prírodný materiál na báze drevnej celulózy. Dobre absorbuje a odvádza vlhkosť. Je priedušný a prirodzene antibakteriálny.
 • Bambusové vlákno - vyrába sa z bambusu, je nekrčivé a odpudzuje mikroorganizmy.
 • Silver protect - ide o poťahovú látku s ionizáciou striebrom, ktorá dodáva materiálu antimikrobiálny účinok. Zabraňuje tvorbe škodlivých zárodkov a baktérií.
 • Greentex - prírodná úprava tkaniny probiotikami, ktoré ju zbavujú roztočov a baktérií.

Matrace pre alergikov musia ležať na lamelovom alebo latkovom rošte, ktorý umožňuje dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Vyhnite sa roštu v podobe dosky, pretože ten neposkytuje dostatočné vetranie. Matrac potom zachytáva vlhkosť, ktorá spôsobuje tvorbu plesní.

Spite na matraci, ktorý zmierni vaše zdravotné problémy.

Publikované 21.05.2023
Aj ty sa chceš poriadne vyspať? Pozri naše matrace