blog
29.11.2021

Ako správne vybrať vankúš?

Asi nám dáte za pravdu, že výber správneho vankúša má nesporný vplyv na kvalitu spánku a zohráva tiež zásadnú úlohu v tom, či sa budete prebúdzať bez bolestí hlavy a krčnej chrbtice. Jeho výber je preto rovnako dôležitý ako výber kvalitného matraca. Na základe čoho sa rozhodovať a aké následky môže mať výber zlého vankúša?

Prečo nepodceniť výber vankúša

Bolí vás po prebudení hlava alebo krčná chrbtica? Na vine môže byť zle zvolený vankúš. Bolesť krčnej chrbtice je napokon podľa prieskumu druhou najčastejšie uvádzanou bolesťou chrbta, hneď po bolesti bedrovej časti. Nesprávna poloha krčnej chrbtice pri spánku má, bohužiaľ, vplyv aj na ďalšie zdravotné problémy, keďže cez krk vedie krvné zásobenie mozgu. Zlá regenerácia stavcov krčnej chrbtice tak ide ruka v ruke s bolesťami hlavy a zhoršením migrény. Podľa odborníkov môže mať nesprávny výber vankúša vplyv aj na blokády chrbtice a nespavosť, ktorá môže viesť k podráždenosti alebo dokonca depresiám.


Nevhodný vankúš je častou príčinou migrén.

Ako vybrať správny vankúš

Úlohou správneho vankúša je, aby pri polohe na chrbte anatomicky správne podoprel krčnú chrbticu a pri polohe na boku udržal krčnú chrbticu rovno v súlade s osou tela. Inak povedané, správny vankúš by mal vždy dokonale vyplniť priestor medzi ramenami a hlavou a zachovať prirodzený uhol medzi tvárou a ramenami.

S anatomickým vankúšom nespravíte krok vedľa

Pokiaľ bojujete s bolesťami krčnej chrbtice alebo im chcete predísť, bude pre vás tou pravou voľbou anatomický vankúš, ktorý je navrhnutý tak, aby zaistil správnu oporu hlavy a krčnej chrbtice. Anatomické vankúševyrobené z pamäťovej peny. Výhodou tohto materiálu je, že je citlivý na teplotu a tlak. Akonáhle si na vankúš ľahnete, zmäkne a vytvaruje sa podľa vašej hlavy a krku tak, aby došlo k dokonalému uvoľneniu šijových a ramenných svalov.


Anatomický vankúš z pamäťovej peny.

Aký tvar vankúša zvoliť?

Vzhľadom na to, že sú anatomické vankúše vyrobené v rôznych veľkostiach a tvaroch, sú vhodné naozaj pre každého, kto sa chce dobre vyspať a urobiť niečo pre svoje zdravie. Tvar vankúša by sa mal odvíjať od toho, v akej polohe najčastejšie spíte. Niektoré z nich sú totiž určené na spánok na boku a na chrbte, iné na spánok len na bruchu alebo len na chrbte. Existuje, samozrejme, aj anatomický vankúš s univerzálnym tvarom, ktorý je vhodný pre všetky polohy.

Tvar anatomického vankúša by sa mal voliť aj podľa dĺžky krku. Pokiaľ si nebudete istí, aký tvar vybrať, odborníci v špecializovaných predajniach vám radi poradia.

TIP: Vankúš si pred zakúpením vyskúšajte

Chcete mať istotu, že si kúpite vankúš, ktorý vám bude skutočne vyhovovať? Nekupujte ho na internete a nevyberajte len podľa recenzií, pretože každému vyhovuje niečo iné. Ideálne voľte vankúš takého výrobcu, ktorý vám umožní si ho pred zakúpením vyskúšať na predajni. Zoznam predajcov Materasso nájdete tu.

Ako správne používať vankúš?

Jeden z výskumov ukázal, že polovici Slovákov na výbere vankúša vôbec nezáleží. Časť ľudí spí úplne bez vankúša, iní zas majú pod hlavou hneď niekoľko vankúšov. Oba varianty sú však podľa fyzioterapeutov nesprávne. Spanie bez vankúša je podľa nich vhodné len pre tých, ktorí celú noc spia iba na chrbte, reálne však ide o veľmi malú skupinu ľudí, pretože väčšina z nás sa v noci pretočí na bok. Spanie na vysokých objemných vankúšoch lekári zavrhujú úplne.

Podľa odborníkov by ste sa tiež mali vyhnúť tomu, že si budete dávať vankúš pod chrbát. Vždy by mal začínať nad ramenami a tvoriť tak oporu pre vašu krčnú chrbticu. Vyhnúť by ste sa mali aj krčeniu a prehýbaniu vankúša. Kvalitné vankúše sú totiž vyvinuté tak, aby svojím tvarom plnili svoju funkciu a nie je potrebné ich nijako upravovať.

V neposlednom rade sa pri polohe na boku vyvarujte toho, že si budete dávať ruku pod krk. Prečo? Budete tlačiť na krčnú tepnu, ktorá má za úlohu okysličovať mozog.


Vankúš vyberajte s ohľadom na vašu spánkovú polohu.

Čo ak vás z anatomického vankúša bolí krk a chrbát?

Zaobstarali ste si anatomický vankúš, ale začal vás z neho bolieť chrbát alebo krk? Nezľaknite sa, je to pomerne časté. Dôvodom môže byť nesprávne zvolený tvar vankúša alebo jeho výška.

Tieto problémy sa často objavujú aj potom, čo ste boli dlhú dobu zvyknutí spať na klasickom mäkkom vankúši a svalstvo bolo na túto polohu zvyknuté. Anatomický vankúš však telo núti spať v správnej polohe a práve tento prechod môže spôsobovať bolesti chrbtice. Bolesti však počas týždňa až 14 dní odznejú.

Výber vankúša môže ovplyvniť kvalitu vášho spánku

Vyššie uvedené informácie dokazujú, že výber vankúša by ste rozhodne nemali podceňovať, obzvlášť ak vás trápia bolesti krčnej chrbtice alebo bolesti hlavy. Pri výbere správneho vankúša sa stačí riadiť niekoľkými odporúčaniami odborníkov. Sami čoskoro zistíte, že sa vám bude na správne zvolenom, najlepšie anatomickom vankúši spať lepšie ako kedykoľvek predtým.

Publikované 29.11.2021
Aj ty sa chceš poriadne vyspať? Pozri naše matrace