Čelo je neoddeliteľnou súčasťou postele už od stredoveku. Kým v dávnych dobách sa čelá postelí vyrábali z dreva a boli len dekoratívnym prvkom, v súčasnosti zvyšujú aj pohodlie pri odpočinku. Nielenže dodávajú posteli luxusný vzhľad, ale umožňujú tiež pohodlné sedenie pri čítaní alebo rozhovore s partnerom.
Aký je účel vysokého čela postele?
Hlavným poslaním postele bolo, je a bude, poskytnúť človeku pohodlný spánok. Kým v minulosti slúžila posteľ len na spanie alebo intímne radovánky, dnes ľudia v posteli čítajú, lúštia krížovky, pozerajú televíziu a pracujú (hoci odborníci varujú pred elektronikou v spálni).
Práve kvôli rôznym činnostiam, ktorým sa ľudia venujú v posteli, je dnes čelo postele dôležité nielen z hľadiska pohodlia, ale po technickej stránke. Okrem toho, že sa oň možno pohodlne oprieť, môže mať integrované osvetlenie, elektrické zásuvky, nabíjačky elektroniky a ďalšie prvky.
Primárnym poslaním postele s čalúneným čelom však zostáva kvalitný odpočinok a spánok. Okrem matraca a roštu sa o pohodlie stará aj čelo postele. Ako?
- Chráni spiaceho pred chladom, ktorý preniká cez stenu.
- Navodzuje pocit tepla, mäkkosti a bezpečia.
- Poskytuje pohodlnú oporu pri polohe v polosede (pri čítaní knihy, sledovaní filmu alebo rozhovore s partnerom). Je "vytvarované" tak, aby kopírovalo zakrivenie chrbtice a nespôsobovalo bolesť ani pri dlhšom sedení.
Čelá postelí v premenách času
Tak ako neexistuje kreslo bez pohodlného operadla, neexistuje ani pohodlná posteľ bez čela. Napokon, čelá postele zdobia už od nepamäti.
- Starovek - v prímorských štátoch ľudí v noci často obťažoval hmyz. Posteľ ich mala pred ním chrániť. Stačil baldachýn z jemných tkanín.
- Stredovek - v stredoveku chránili čelá spiacich pred chladom. Niektoré postele mali kvôli ochrane pred chladom zvýšené okraje bočníc pri čelách.
- Renesancia - od 16. storočia sa do dizajnu postele premietajú majetkové pomery majiteľa. Čelá postelí sú drevené a bohato zdobené rezbou a maľbou. Pohodlie čiel postelí zabezpečujú nadýchané perové vankúše.
- Baroko - čelo postele je nosným prvkom baldachýnu a je umiestnené medzi dvoma stĺpmi. Prvýkrát sa používa látkové zdobenie. V podstate ide o prvé pokusy čalúnenia čela postele. V prípade postelí bez baldachýnu sú čelá zdobené reliéfnou rezbou, maľbou, pozlátením alebo intarziou.
- Rokoko - posteľ už nemá baldachýn. V popredí je záujem o honosne zdobené čelo, ktoré je potiahnuté látkou. Nedochádza však k žiadnemu zmäkčeniu. Látka je natiahnutá na tvrdom podklade.
- Klasicizmus - posteľ má baldachýn, ktorý však nie je podopretý stĺpikmi pri nohách. Čelá sú čalúnené látkami s kvetinovými vzormi, ale aj látkami bez vzorov.
- Empír - výška čela nad ložnou plochou bola často menšia ako polovica výšky matraca. Monumentálnosť postele zvýrazňujú baldachýny, ktoré siahajú až po strop miestnosti.
- Biedermeier - čelá sú vložené medzi bočnice. Na dekoráciu sa používa dyhovanie a lesk.
- Romantizmus - postele sú zdobené čalúnenými čelami, ktoré sú doplnené prešívanými prvkami. Vďaka prešívaniu začínajú byť čelá omnoho pohodlnejšie.
- Český kubizmus - čelá postelí v tomto období nepresahovali výšku ložnej plochy. Nachádzali sa v hlavovej a nožnej časti a boli približne rovnako vysoké.
- Art deco - čelá postelí tvoria rámy, ktoré sú spojené odnímateľným kovaním. Sú pripevnené k bočniciam. Zdobia sa masívnymi lištami a členia sa pomocou rámov a výplní.
- Funkcionalizmus - čelá sú hladké, zaoblené a vysoko lesklé. Z hľadiska výšky mierne presahujú ložnú plochu.
- Moderna – postele 20. storočia sa môžu pochváliť mäkkým čalúnením s prešívanými prvkami. Starostlivosť je venovaná vzhľadu čela postele. Niektoré čelá sú široké ako stena izby. Preto sa im hovorí čalúnené steny.
Zdobenie čela robí z postele unikátny kúsok
Vysoké čelo dominuje nielen čalúnenej posteli, ale aj celej spálni. Dodáva jej nádych pohodlia a luxusu. K dispozícii sú manželské postele s vysokým čelom, ktoré sa líšia zdobením a spôsobom spracovania.
Čelo s prešívaním
Prešívanie delí vysoké čelá na menšie segmenty. Je to výrazný spôsob zdobenia, ktorý na posteľ upriamuje všetku pozornosť. Prešívanie môže, ale nemusí byť zdobené čalúnnickými gombíkmi.
Obrázok: Čelo zdobené prešívaním.
Čalúnenie kombinované s drevom
Aby posteľ pôsobila plastickejšie a pestrejšie, kombinujú sa mäkké čalúnnické látky s inými materiálmi. Najčastejšie ide o drevo, ktoré pôsobí ako kontrast k mäkkým častiam.
Obrázok: Čelo z kombinovaných materiálov.
Čelo zložené z dielov
Niektoré čalúnené postele majú čelá zložené z jednotlivých dielov. Tieto diely môžu mať jednoduché alebo zložité geometrické tvary, ktoré do seba zapadajú. Jednotlivé diely sa dajú skladať na podkladovú dosku. Čelo pôsobí členite a plasticky.
Obrázok: Čelo zložené z dielov.
Čelo, ktoré je širšie ako posteľ
Ak je čelo postele širšie ako samotná posteľ, doslova nabáda k integrácii ďalšieho spálňového nábytku. Môžete doň zakomponovať nočné stolíky. Celý "spánkový" sektor tak bude pôsobiť celistvo, čisto a usporiadane.
Obrázok: Posteľ so širším čelom.
Z čalúnenej postele sa vám nebude chcieť vstať. Prečo?
Postele s vysokým čelom sú k dispozícii v dvoch verziách. Ako boxspring a ako klasická posteľ s roštom.
Najkomfortnejší odpočinok ponúka boxspringové prevedenie. Jedinečnosť spočíva v konštrukcii postele, ktorá sa skladá z 3 základných častí.
1. Základňa s pružinami
Ide o masívny rám, ktorý je vyplnený pružinovým systémom. Tieto pružiny nahrádzajú rošt a pomáhajú rozložiť tlak, ktorý vyvíja spiaci na matrac. Pružiny sú doplnené o ďalšie komfortné materiály, ktoré zabraňujú ich pretláčaniu.
2. Spací matrac
Je to matrac, na ktorom spíte. Vyberiete si ho podľa vlastných požiadaviek. V spoločnosti Materasso vám ho vyrobíme na mieru. Môžete siahnuť po pružinovom matraci, ale aj po komfortných penových výrobkoch. Vybrať si môžete tiež z matracových chráničov. Matrac je umiestnený na základni s pružinami.
3. Tenký vrchný matrac alebo topper
Topper sa používa na úpravu tvrdosti spacieho matraca. Funguje aj ako ochranná vrstva, ktorá chráni matrac pred preležaním, prachom a nečistotami. Jedná sa o tenký matrac s hrúbkou do 6 cm. Má snímateľný a prateľný poťah, takže zvyšuje hygienu lôžka.
Komfortná výška ložnej plochy
Postele s vysokým čelom majú zvyčajne aj vysoko položenú plochu na spanie. Čo to znamená? Znamená to, že sa do postele ľahko líha a pohodlne sa z nej vstáva. Zbytočne si tak nezaťažujete kolená ani boky. Vysokú posteľ ocenia nielen seniori, ale aj nastávajúce mamičky a všetci tí, ktorým záleží na pohodlí.
Klasické postele majú výšku ložnej plochy približne 40 cm nad zemou. Pri posteliach s vysokým čelom však hovoríme o výške 50 až 60 cm nad zemou. Okrem toho, že je to pohodlná výška na líhanie a vstávanie, chráni vás aj pred prachom víriacim sa pri zemi a pred prievanom.
Doprajte si maximálne pohodlný odpočinok a dizajn, z ktorého nebudete chcieť spustiť oči. Čalúnená posteľ s vysokým čelom vám ponúkne oboje.