blog
20.05.2022 ⦁ Konštrukcia postele

Existujú boxspringové postele s úložným priestorom?

Túžite aj vy po dokonalom spánku? V tom prípade by vašej pozornosti nemala uniknúť boxspringová posteľ. Oproti klasickým posteliam sa líši unikátnou konštrukciou, ktorá v sebe kombinuje dva matrace. Horná časť môže byť navyše vybavená topperom. Nie každá posteľ, ktorá sa prezentuje ako boxspringová, však má túto konštrukciu. Ako spoznať pravý boxspring od „neboxspringu“?

Boxspring: to je premyslená konštrukcia s pružinovou základňou

Urobme si jasno v terminológii. Narazili ste pri výbere boxspringovej postele na názvy ako americká alebo kontinentálna posteľ? Potom vedzte, že sa jedná o jednu a tú istú posteľ, ktorá sa označuje rôznymi názvami.

Pomenovanie boxspringová posteľ nesie podľa unikátnej konštrukcie rámu, tzv. boxspringu. Na prvý pohľad nerozoznáte kontinentálnu od klasickej vysokej postele. Obe majú rám a nožičky. Tým však podobnosť končí. Pri klasickej vysokej posteli budete navyše vyberať rošt a matrac. Pri boxspringovej iba matrac, rošt je totiž nahradený práve boxspringom.

Premyslená konštrukcia rámu urobí z boxspringovej postele tú najpohodlnejšiu na trhu. Z akých častí sa skladá?

 • Boxspring – je pružinová základňa, ktorá je vsadená do spodnej časti masívneho rámu a tvorí odpružený základ postele. Ide o akýsi pomyselný rošt. Pružiny slúžia ako ventilačný a ortopedický podklad pre horný nosný matrac.
 • Nosný matrac – nosný matrac sa vyberá podľa požiadaviek užívateľa. Vyrába sa z najrôznejších materiálov. Zvoliť môžete prírodné materiály, peny alebo pružiny.
 • Topper – jedná sa o tenký horný matrac, ktorý ešte zvyšuje komfort spánku a odpočinku. Je vybavený snímateľným poťahom, takže sa ľahko udržuje. Navyše chráni nosný matrac pred zašpinením alebo poškodením.

Pomocou unikátneho spojenia všetkých častí ponúka boxspringová posteľ dokonalý odpočinok. Vďaka pružinovej časti sa tlak vyvinutý na nosný matrac lepšie rozloží a postará sa o zdravú polohu chrbtice počas spánku.

Ďalšou prednosťou kontinentálnej postele je výška ložnej plochy. Podľa výšky nosného matraca sa ložná plocha môže nachádzať vo výške 50 – 70 cm nad podlahou. Preto sa do postele ľahko líha, a zároveň sa z nej pohodlne vstáva. Nezaťažujete totiž zbytočne kolenné kĺby.

Ďalšie prednosti vysoko položenej ložnej plochy:

 • vo výške 50 cm od podlahy sa už nevíri prach, čo ocenia hlavne alergici
 • ste chránení pred prievanom, ktorý je najintenzívnejší v blízkosti podlahy
 • keďže teplo stúpa nahor, nebude v posteli zima ani tým najväčším zimomravcom

Existuje kontinentálna posteľ s úložným priestorom?

Na trhu sa môžete stretnúť s posteľami s vysoko položenou ložnou plochou, ktoré sa prezentujú ako boxspringové či americké, a navyše sa pýšia úložným priestorom. Ide skutočne o pravý boxspring? Nie!


Obrázok: Dizajnová posteľ bez systému boxspring s úložným priestorom.

Vzhľadom na konštrukciu americkej postele, kedy je spodná časť vyplnená pružinovým systémom, nezostáva na úložný priestor miesto. Preto sa vždy zaujímajte o to, či má posteľ v spodnej časti masívneho rámu pružiny. Ak nemá, alebo má namiesto nich úložný priestor, nejedná sa o pravú boxspringovú posteľ. Taká posteľ je v podstate ochudobnená o najdôležitejšiu časť, ktorá má významný vplyv na komfort spánku.

Čo ak sa mi páči boxspring, ale chcem aj úložný priestor?

Pokiaľ ste sa zamilovali do elegantného vzhľadu americkej postele, ale zároveň potrebujete aj úložný priestor, môžete si v našej ponuke vybrať niektorú z dizajnových postelí, ktoré vyzerajú ako boxspring, ale pružinovú časť majú nahradenú úložným priestorom.

Z akých typov korpusu s úložným priestorom môžete vyberať?

 • Dizajnová posteľ s výklopom UP MAXI – korpus na prvý pohľad vyzerá ako boxspringová konštrukcia. Po zdvihnutí ložnej plochy objavíte veľkorysý úložný priestor bez deliacich priečok s výborným prístupom po celej ploche. O jednoduché vyklopenie ložnej plochy sa stará odolné kovanie a plynové piesty.
 • Dizajnová posteľ UP Metal – súčasťou postele je rošt v kovovom ráme, ktorý je vhodný na položenie veľkého partnerského matraca. Rošt sa vyklápa od nôh. O jednoduché otvorenie sa postarajú pneumatické piesty. Veľký úložný priestor umožňuje demontáž dna, čo oceníte pri upratovaní pod posteľou.
 • Dizajnová posteľ UP BV/NV – je vybavená výklopnými drevenými roštmi, na ktoré je možné položiť dva matrace. Pod roštmi je ukrytý úložný priestor.


Obrázok: Úložný priestor prístupný od nôh.

Túžite po luxusnej posteli na mieru?

V Materasso si môžete zostaviť posteľ na mieru. Ako na to?

 • Vyberte si korpus – buď zvolíte boxspring, alebo dizajnovú posteľ s úložným priestorom.
 • Vyberte si model postele.
 • Zvoľte materiál čalúnenia – v ponuke máme látky, koženky a eko kože vo viac ako 150 odtieňoch od najrenomovanejších značiek s poťahovými látkami z celého sveta.
 • Rozhodnite sa pre nožičky – u nožičiek si môžete vybrať nielen tvar, ale aj materiál, farbu a povrchovú úpravu.
 • Zvoľte matrac – podľa svojich individuálnych požiadaviek si vyberte matrac, ktorý bude spĺňať všetky vaše nároky na pohodlný spánok.

Aby vám to v spálni ladilo, môžete si z našej ponuky doplnkov vybrať napríklad kreslá, lavice či taburety v rovnakom dizajne a čalúnení, ktoré bude zodpovedať prevedeniu vašej postele.

Pamätajte, že pravú boxspringovú posteľ spoznáte podľa pružinového základu, ktorý je pre dokonalý komfort zásadný.

Publikované 20.05.2022
Aj ty sa chceš poriadne vyspať? Pozri naše matrace