blog
28.02.2022 ⦁ Výber matraca

Akú životnosť majú matrace, a prečo ich treba pravidelne meniť?

Matrac je spotrebným tovarom, ktorý časom stráca svoje špecifické vlastnosti. Ak ste matrac kupovali pred 10 rokmi, alebo sa ráno prebúdzate unavení a s bolesťami chrbtice či kĺbov, je na čase vymeniť starý matrac za nový. Ako spoznať, že to má váš matrac za sebou, a prečo je jeho výmena nevyhnutná?

Kedy je správny čas na výmenu matraca?

Veľa ľudí spáva na matracoch, až dokým sa nerozpadnú. Nedokonalosti matraca sa často snažia provizórne opraviť, pretože im je ľúto matrac vyhodiť. Lenže viditeľné aj citeľné poškodenia sú znamením toho, že váš matrac má to najlepšie už za sebou.

Ako spoznať, že váš matrac už doslúžil?

 • Vek – v niektorých prípadoch sa môže stať, že matrac nemá žiadne viditeľné poškodenia, tak prečo sa ho zbavovať? Z hygienického hľadiska sa odporúča matrac meniť každých 7–10 rokov. Spánkom strávite až jednu tretinu života. Do matraca sa za túto dobu vstrebú litre potu. Zároveň sa na ňom hromadia šupinky ľudskej kože, vlasy, ale aj prach. To vytvára živnú pôdu pre rast baktérií a plesní, ktoré môžu spôsobovať alergie a ďalšie zdravotné problémy.
 • Viditeľné poškodenie – ak sa poťah matraca trhá, vidíte na ňom jamky, alebo z neho vstanete a on sa nevráti do pôvodnej polohy, je na čase siahnuť po náhrade.
 • Citeľné poškodenie – na otázku, kedy vyhodiť starý matrac, vám odpovie vaše telo. Cítite, že vás pružiny pružinového matraca tlačia? Na povrchu matraca sú jamky a v matraci hrudky? To všetko sú známky poškodenia.
 • Nepríjemné vŕzganie – najmä v prípade pružinových matracov sa ich vek prejavuje tak, že pružiny začnú vŕzgať. Zvuk vás môže rušiť pri spaní.
 • Nekvalitný spánok – jedným z hlavných poznávacích znamení zlého matraca je nekvalitný spánok. Ak sa ráno prebúdzate unavení, bolí vás krčná chrbtica, bedrá či kĺby, alebo sa v noci často otáčate a budíte, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou kvôli matracu.

Ako často vymieňať matrac?

Podľa odborníkov by ste mali matrac meniť každých 7–10 rokov, a to z dvoch hlavných dôvodov:

 1. ortopedických
 2. hygienických

Po uplynutí tejto doby matrac stráca svoje ortopedické vlastnosti a vášmu opornému aparátu už nemusí poskytovať optimálnu podporu, čo sa prejaví bolesťami. Aj pri pravidelnom vetraní, čistení a používaní ochranného obalu či chrániča matraca, sa z hygienického hľadiska odporúča matrac vymeniť. Ak je váš matrac nekvalitný alebo sa na ňom poškodenie objaví skôr, než je odporúčaná doba výmeny, rozhodne tento krok neodkladajte a zavčasu si kúpte nový.


Obrázok: Matracový chránič môže predĺžiť životnosť matraca.

Prečo nepodceňovať pravidelnú výmenu matraca 

Hlavným dôvodom je predovšetkým vaše zdravie. Pri spánku potrebuje telo dostatočnú oporu, aby sa mohlo úplne zregenerovať. Nekvalitný spánok sa podpisuje nielen na fyzickom, ale aj psychickom zdraví. Ak si cez noc poriadne neoddýchnete, môže sa objaviť:

 • podráždenosť
 • znížená schopnosť koncentrácie
 • problémy s vysokým tlakom
 • predčasné vrásky
 • celková slabosť a únava

Požiadavky vášho tela na odpočinok sa s pribúdajúcim vekom menia. Zatiaľ čo mladší ľudia by mali spať na tvrdších matracoch, starším budú viac vyhovovať mäkšie. Okrem toho môžete zmeniť polohu spánku alebo sa u vás vyskytnú zdravotné problémy, ktoré si budú vyžadovať iný typ matraca. Časový horizont 7 – 10 rokov používania matraca je preto v tomto ohľade optimálny.

Na čo sa zamerať pri výbere nového matraca?

Pri výbere nového matraca je potrebné sledovať niekoľko parametrov:

 • Rozmery – matrac by mal byť zhruba o 20 cm dlhší, než je výška človeka. Šírku vyberajte podľa šírky lôžka, pričom pre manželskú posteľ môžete zvoliť jeden veľký matrac alebo dva matrace o veľkosti jednolôžka.
 • Výška matraca – všeobecne platí, že čím je matrac vyšší, tým je spánok na ňom kvalitnejší. V ponuke sú výšky od 15 do 30 cm.
 • Nosnosť – mala by byť aspoň o 10 kg väčšia, než je hmotnosť človeka, ktorý sa na matraci chystá spať.
 • Výrobný materiál – voľte podľa svojich požiadaviek. Pokiaľ sa často potíte, siahnite po vzdušnom matraci s dobrou cirkuláciou vzduchu.
 • Rošt – matrac vyberajte aj podľa roštu, nie každý matrac sa hodí na každý rošt. Pevný latkový rošt je vhodný pre pružinové a taštičkové matrace, pružný lamelový alebo polohovateľný rošt sa kombinuje s penovými matracmi.


Obrázok: Výška matraca ovplyvňuje kvalitu spánku.

Dôležitá je aj spánková poloha:

 • Spanie na boku – žiada si stredne tvrdý až mäkký matrac s väčším odpružením, ktorý zníži tlak vyvíjaný na ramená a boky.
 • Spanie na chrbte – vhodnou voľbou bude stredne tvrdý matrac, ktorý podporuje spodnú časť chrbta. Nevhodné sú príliš tvrdé alebo príliš mäkké matrace.
 • Spanie na bruchu – pre túto spánkovú polohu je najlepší pevnejší a tuhší matrac, ktorý sa postará o to, aby bola chrbtica v optimálnej vodorovnej polohe.

Kam so starým matracom?

Matrac nikdy nepáľte ani nijako nelikvidujte doma. Najlepšie je odniesť ho do zberného dvoru, kde sa postarajú o vhodnú likvidáciu alebo recykláciu.

Starý matrac nemusíte nutne vyhadzovať. Môžete z neho urobiť napríklad dizajnové čelo postele, využiť ho ako čalúnenie na terasový nábytok, alebo z neho vyrobiť pelech pre vášho štvornohého maznáčika. Okrem toho je možné matrac odviezť do zvieracích útulkov, venovať ho charite, prípadne sa opýtať známych, či ho nepotrebujú.

Kde zohnať nový kvalitný matrac?

Široký výber kvalitných matracov ponúka spoločnosť Materasso, v ktorej portfóliu nájdete ako matrace pre jednolôžka, tak manželské či partnerské matrace. Z hľadiska výrobného materiálu sú v ponuke penové aj moderné taštičkové matrace, ktorých jadro tvoria pružiny ukryté v samostatných látkových taštičkách. K dispozícii sú matrace s vysokou nosnosťou, určené pre seniorov aj osoby trpiace alergiami či respiračnými ťažkosťami.


Obrázok: Seniorský matrac so spevneným bokom.

Matrace značky Materasso si môžete prezrieť a vyskúšať u vybraných predajcov, ktorých nájdete po celej Slovenskej republike. Odborníci na predajniach vám pomôžu s výberom a odpovedia na všetky otázky, ktoré sa s nákupom matraca spájajú.

Publikované 28.02.2022
Aj ty sa chceš poriadne vyspať? Pozri naše matrace