blog
20.07.2022

Z akých pien a poťahov sa vyrábajú tie najluxusnejšie matrace?

Z prieskumu National Sleep Foundation vyplynulo, že pre 92 % ľudí je kvalitný matrac potrebný na to, aby sa v noci dobre vyspali. Správny matrac tak môže znamenať rozdiel medzi bezsennou nocou a zdravým spánkom. Poďme sa spoločne pozrieť, akú úlohu počas spánku hrajú matracové peny a poťahy matracov.

Zoznámte sa so všetkými typmi penových matracov

Medzi dôležité parametre pri výbere kvalitného matraca patrí okrem rozmerov a tvrdosti aj materiál, z ktorého je matrac vyrobený. Stretnúť sa môžete napríklad s pružinovými matracmi, latexovými matracmi alebo aj penovými matracmi, ktoré v súčasnosti patria k tým najvyhľadávanejším.

Vzhľadom na to, že existuje veľké množstvo pien, ktoré sa na výrobu matracov používajú, nie je penový matrac ako penový matrac. Preto v Materasso neustále prichádzame na trh s novými technológiami výroby a obohacujeme svoje matrace o unikátne materiály a originálne poťahy.

S akými typmi pien sa môžete pri výbere matraca stretnúť?

PUR pena

PUR peny sa vyznačujú jemnou štruktúrou a nižšou elasticitou, čo vedie k tomu, že po niekoľkých rokoch užívania matrac výrazne mäkne. PUR peny tiež pôsobia tvrdším dojmom a mali by sa klásť na lamelové rošty, ktoré napomáhajú lepšie rozložiť váhu tela.

HR pena

HR pena, ktorá sa niekedy nazýva aj ako studená pena, je cenená pre svoju vysokú bodovú elasticitu, vďaka ktorej sa ideálne prispôsobí vášmu telu.

Pri výbere penových materiálov matraca je dobré sa zamerať na hustotu materiálu. Platí totiž, že čím je hustota vyššia, tým bude mať matrac dlhšiu životnosť. Vyššia hustota je tiež zárukou stálosti vlastností matraca. Pri nižšej hustote materiálu je pena náchylnejšia na trvalé deformácie.


Rôzne typy pien prinášajú rôzne benefity pre váš spánok.

HRC pena

Vyššou triedou HR pien sú HRC peny (High Resilience Climate). Prednosťou týchto pien je ich vysoká elasticita, stálosť vlastností pri zmenách klímy a tiež dobrá vzdušnosť.

Na významný rozdiel medzi HR a HRC penami poukázal švajčiarsky výrobca matracov prostredníctvom testu, počas ktorého pri rovnakej teplote a vlhkosti stlačil obe peny na rovnako dlhú dobu. Aký bol výsledok? Zatiaľ čo HR pena sa vrátila len na 40 až 60 % pôvodnej výšky, pri HRC pene išlo o 80 %. HRC pena môže byť obohatená napríklad o výťažok z levandule, vďaka ktorému sa vám bude spať ešte lepšie.

Lenivá pena

Ďalšou, pomerne často využívanou penou, je lenivá pena, ktorá je tiež známa pod názvami visco pena, lazy-foam, pamäťová pena alebo termopur pena. Ide o penu s výnimočnými ortopedickými vlastnosťami. Reaguje na teplo a tlak, takže vo chvíli, keď si na matrac ľahnete, sa dokonale prispôsobí tvaru tela. Rovnomerne rozloží vašu váhu, čím zníži protitlak matraca, ktorý pôsobí na kĺby a chrbticu. Benefitom je aj to, že lenivá pena podporuje krvný obeh a počas spánku uvoľňuje svalstvo.

Neroli pena

Pena môže byť prínosná nielen pre vaše telo, ale vďaka účinkom aromaterapie aj pre vašu myseľ. Dôkazom je Neroli pena, ktorá je obohatená o esenciu z kvetu pomarančovníka. Jedná sa o jeden z najdrahších olejov na svete. Na výrobu obyčajného litra tohto oleja sa používa jedna tona ručne zbieraných kvetov z pomarančovníka. Olej, ktorý je súčasťou tých najluxusnejších parfémov, sa vyznačuje nielen príjemnou vôňou, ale aj tým, že upokojuje nervový systém.

Peny Biogreen a Viscogreen

Peny Biogreen a Viscogreen sú obľúbené preto, že sú šetrné k životnému prostrediu. Nejedná sa však o ich jedinú prednosť. Peny obsahujú ricínový olej a výťažky z Aloe Vera a vynikajú vysokou nosnosťou až 170 kg.

Pena Greengel

Vysokou hustotou a zároveň vysokou vzdušnosťou sa vyznačuje pena Greengel. Tá sa používa najmä na vrchnú ležaciu plochu matraca, kde slúži na to, aby rýchlo odvádzala vlhkosť a zabránila prehriatiu organizmu. Zároveň vďaka vysokej elasticite nedegraduje komfort ďalších pien.

Pena Sanitized

Pena, ktorá je ideálnou voľbou pre alergikov? Antibakteriálna pena Sanitized, na výrobu ktorej boli použité látky, ktoré materiál matraca chránia pred plesňami, baktériami, roztočmi a hubami. Okrem toho matrac chránia aj pred zápachom.

Pena Oxygen

Pena Oxygen je založená na špeciálnej metóde vyplňovania, vďaka ktorej má materiál otvorenú štruktúru buniek. Tá zaručuje, že v jadre matraca nedochádza k hromadeniu vlhkosti a škodlivín. Vynikajúce termoregulačné vlastnosti ocenia najmä ľudia, ktorí sa v noci potia

Zamerajte sa na poťahy matracov

Kľúčovou súčasťou matraca nie je iba pena, ale aj jej poťah. Aj ten môže hrať zásadnú úlohu napríklad v tom, ako dlho matrac vydrží a aký bude komfortný.

V Materasso matracové poťahy sami vyrábame. Naše poťahy sú prešívané dutým vláknom s rôznou gramážou a niektoré sú prešité mäkčenou soft penou, prípadne lenivou penou, aby sa ešte viac zvýšil komfort matraca. Opäť sa môžete stretnúť s niekoľkými typmi poťahov matraca.


Dôležitou súčasťou matraca je aj poťah, ktorý môže byť obohatený o rôzne zdraviu prospešné látky.

Poťah Aloe Vera: Obsahuje výťažky z rastliny Aloe Vera, ktoré majú pozitívny vplyv na pokožku.

Poťah Algua: Výnimočnosť poťahu Algua spočíva v tom, že obsahuje mikrokapsule s výťažkami z morskej riasy Spirulina, ktoré uvoľňujú minerály, aminokyseliny a antioxidanty.

Poťah Olivoil: Obsahuje mikrokapsule uvoľňujúce vitamíny E, A, D a K. Tie pôsobia proti starnutiu pokožky.

Poťah Bamboo: Poťah je prirodzene antibakteriálny vďaka tomu, že obsahuje prírodné bambusové vlákna.

Poťah Silver: Úprava Silver Protect obsahujúca ióny striebra redukuje počet baktérií, ktoré spôsobujú zápach, a to až o 90%.

Poťah Lyocell: Vďaka obsahu vlákna drevnej celulózy tento poťah skvele absorbuje a odvádza vlhkosť.

Poťah Eucalyss: Obsahuje výťažky z rastliny Eucalyptus Citriodora, ktorá odpudzuje dotieravý hmyz, napríklad komáre.

Poťah Lavender: Aj poťah Lavender s obsahom výťažkov z levandule účinne odpudzuje hmyz a prehlbuje spánok.

Poťah Greentex: Vďaka obsahu probiotických baktérií účinne likviduje alergény a je tak vhodný aj pre alergikov.

Poťah Silk Touch: Jemný ako hodváb, taký je poťah Silk Touch. Jedná sa o exkluzívnu látku vyrobenú s využitím nanotechnológií.

Ak si prajete, aby bol váš spánok čo najkvalitnejší, venujte pozornosť výberu peny matraca a poťahu. V dnešnej dobe si môžete zvoliť špeciálne materiály, ktoré ešte viac umocňujú komfort pri spánku.

Publikované 20.07.2022
Aj ty sa chceš poriadne vyspať? Pozri naše matrace