blog
17.08.2021

Správna starostlivosť a ochrana matraca predĺži jeho životnosť. Ako na to?

Investícia do kvalitného matraca zvyčajne nie je zanedbateľnou čiastkou. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa o matrac správne starať. Nikto nechce spať v matraci, v ktorom bujnie svet mikroorganizmov a plesní. Akú starostlivosť si matrac vyžaduje?

5 + 1 hlavná zásada starostlivosti o matrac

Vaše telo na matraci spočinie takmer každý večer. Noc čo noc musí matrac správne rozložiť jeho hmotnosť. Počas každého spánku sa do matraca vpíja pot a usadzujú sa v ňom mikroskopické čiastočky ľudskej kože. Kvôli tejto kombinácii vzniká v matraci prostredie vhodné pre najrôznejšie mikroorganizmy spôsobujúce alergie a ďalšie zdravotné problémy. Aby sa matrac rýchlo nepreležal a nestal sa domovom plesní a alergénov, stačí, keď budete dodržiavať týchto 6 zásad starostlivosti oň.

1. Matrac otáčajte všetkými smermi

Otáčanie matraca je individuálne. Záleží na tom, ako kvalitný matrac máte. Preležanie menej kvalitných matracov vzniká kvôli tomu, že na jeho plochu nie vyvíjaný konzistentný tlak. Každá časť matraca je zaťažovaná inak, a preto dochádza k preležaninám, ktoré znižujú komfort spánku. Aby ste tomuto neduhu predišli, je potrebné matrac pravidelne otáčať. Otáčanie sa vykonáva nielen na druhú stranu, ale môžete zameniť aj polohu nôh a hlavy. Ideálne by sa matrac mal otáčať 1×za mesiac. Najkvalitnejšie matrace so zónami sa nemusia otáčať vôbec. Pri matracoch s dvojitou tuhosťou záleží na tom, či vám tuhosť druhej strany bude vyhovovať.

2. Vetranie matraca

Aby ste matrac zbavili nadbytočnej vlhkosti, je potrebné ho pravidelne a dostatočne vetrať. S tým vám môže pomôcť dostatočné vetranie spálne. Dôležitú úlohu hrá tiež rošt, ktorý by mal umožňovať cirkuláciu vzduchu v matraci. Najmenej hodinu potom, čo vstanete, nechajte matrac odkrytý a až potom usteľte. Ak máte pevný rošt a pod posteľou úložný priestor, hrozí, že sa vlhkosť z matraca neodparí. Začne sa zrážať na pevnom rošte, kde sa začnú tvoriť plesne a baktérie.

3. Čistenie a údržba

Pri vysávaní spálne a výmene posteľnej bielizne nezabudnite vysať aj matrac. Vysávanie matraca by ste mali vykonávať každých 14 dní pomocou špeciálnej hubice určenej na vysávanie tkanín. Ak sa na matraci objaví škvrna, snažte sa ju odstrániť čo najskôr. Poťah a chránič matraca je dôležité prať pravidelne, a to aj v prípade, že na ňom nie sú viditeľné škvrny. Zabraňujete tak rozmnožovaniu roztočov a iných organizmov.

4. Používajte chrániče

Matrac môžete pred fľakmi od jedla, nápojov či telesných tekutín ochrániť vhodným chráničom matraca či vďaka obliečkam a prehozom. Vďaka nim sa nečistoty nedostanú hlboko do matraca. Chrániče matracov či poťahy je možné prať v práčke na vysokej teplote, ktorá zahubí baktérie, a zároveň odstráni odumreté časti či "telíčka" mikroorganizmov, ktoré môžu mať na svedomí najrôznejšie alergie. Prikrývkou posteľ zakryte až hodinu potom, čo ste vstali. Matrac bude mať čas preschnúť.


Obrázok: Jednoduché nasadenie vďaka praktickým gumičkám.

5. Posteľ nie je trampolína ani skladisko

Aby vám matrac vydržal naozaj dlho, neodkladajte naňho na dlhšiu dobu ťažšie veci (predovšetkým tie, ktoré tlačia na malom priestore). Mohlo by totiž dôjsť k preliačinám. Pozor dajte aj na ohýbanie, ktoré môže matrac zlomiť, čím sa nenávratne zničí. K prehnutiu matraca môže dôjsť kvôli skákaniu detí na posteli, výberu nevhodného roštu alebo po opretí matraca o stenu.

6. Sledujte pokyny výrobcu

Pri údržbe nezabudnite dbať na pokyny výrobcu. Môže sa totiž stať, že niektoré materiály sú citlivé na použitie chemických prípravkov, takže môže dôjsť k poškodeniu materiálu. To isté platí aj pre nadmerné teplo pri sušení matraca.

TIP: Akú životnosť majú hotelové matrace a prečo ich treba pravidelne meniť?

Ako odstrániť 3 najbežnejšie znečistenia matraca

Medzi najčastejšie škvrny, ktoré sa na matraci objavia, patria škvrny od krvi a moču. Ďalej sa pri matracoch často rieši problém s odstránením plesne. S ochranou matraca vám pomôžu ochranné poťahy, ale aj chrániče. Tie stačí iba vyprať v práčke. Ale ako odstrániť nečistoty priamo z matraca?

Čistenie krvavej škvrny

Základom čistenia krvavých škvŕn na akomkoľvek matraci je použitie studenej, dokonca ľadovej vody. Prečo voda nesmie byť teplá? Pretože by sa krv zrazila a prenikla ešte hlbšie do vlákien. Čerstvú škvrnu teda stačí namočiť studenou vodou a jemne ju pretrieť. Ak nechce fľak zmiznúť, nasypte na neho kuchynskú soľ a nechajte ju 30 minút pôsobiť. S odstránením pomôže tiež sóda, ale nezabudnite, že bieli, takže napríklad na béžovom poťahu môže po čistení zostať svetlejšie miesto.

Zmes na odstránenie škvrny od krvi:

 • Do misky nalejte štvrť hrnčeka 3% peroxidu vodíka,
 • pridajte 1 lyžicu soli a 1 lyžicu prostriedku na riad,
 • z ingrediencií vytvorte pastu,
 • pastu naneste na škvrnu a nechajte zaschnúť,
 • zvyšok pasty zoškrabnite a na fľak jemne prikladajte bielu handričku namočenú v peroxide vodíka.

Na čistenie starých krvavých škvŕn využite suchý postup čistenia. Na fľak nasypte sódu a jemne ju doň votrite. Sódu nechajte pôsobiť viac ako 10 hodín. Potom matrac vysajte vysávačom. Škvrna zrejme nezmizne úplne, ale dôjde k jej vyblednutiu bez poškodenia matraca.

Čistenie škvŕn od moču

Odstránenie moču nie je jednoduché, ale je potrebné sa s tým popasovať, pretože silne páchne. Aký postup zvoliť?

 • Zmiešajte 3 lyžice jedlej sódy a 240 ml peroxidu vodíka,
 • pridajte 2 kvapky prípravku na riad,
 • zmesou potrite škvrnu, ale nedrhnite, nechajte ju len uschnúť.

Ak škvrna nezmizne, vytvorte penu z 3 lyžíc prášku na pranie bez bielidla a 1 lyžice vody. Penu naneste na škvrnu a nechajte ju 30 minút pôsobiť. Zaschnuté zvyšky zoškrabnite lyžičkou. Miesto dočistite bielou handričkou navlhčenou v peroxide vodíka.

Odstránenie plesne

Ak ste na matraci objavili pleseň, okamžite z neho zložte poťah, škvrny ošetrite prípravkom proti plesniam a poťah vyperte podľa toho, ako odporúča výrobca. Ak je pleseň aj na matraci, snažte sa jej zbaviť špongiou a prostriedkom proti plesniam. Keď je zažratá príliš hlboko alebo je na veľkej časti matraca, radšej ho vyhoďte a kúpte si nový. Nebezpečných spór plesní sa totiž už nezbavíte.

Ako chrániť matrac pred znečistením

Ak nechcete tráviť hodiny čistením matraca, vybavte ho chráničom matraca. Ochranný poťah sa na matrac pripevňuje jednoducho pomocou gumičiek. Má tieto vlastnosti:

 • dokáže zabrániť vniknutiu roztočov a baktérií do matraca
 • dokáže zachytiť tuky, soli a ďalšie látky, ktoré obsahuje pot
 • ochráni matrac pred znečistením najrôznejšími škvrnami

Vďaka svojim kompaktným rozmerom sa ľahko perie. Aby ste sa pri praní zbavili všetkých alergénov a nečistôt, mala by byť teplota vody aspoň 60 ° C.

Kedy sa bez chrániča matraca nezaobídete?

Z hygienického hľadiska by chránič mal mať každý matrac. Pre osoby bez ťažkostí je ideálny matracový chránič Domestic, ktorý je vyrobený zo 100% bavlny a prešitý klimatizačnou výplňou z dutého vlákna PES. Existujú však aj špecifické situácie, ktoré si vyžadujú chránič matraca.


Obrázok: Chránič matraca s nepriepustnou aj textilnou vrstvou.

 • Bábätko spí s rodičmi v posteli - v tomto prípade sa hodí chránič Baby Protect, ktorý sa skladá z vrchnej savej vrstvy a spodnej nepremokavej vrstvy. Ochranný poťah na matrac dokáže zachytiť moč, ktorý neprepustí k matracu.
 • Ležiaci pacient – dlhodobo chorí pacienti, ktorí majú problémy s udržaním moču, by mali mať matrac s vhodným chráničom. Takým je chránič Clinic, ktorý je vyrobený z nepremokavej textílie.
 • Hostia v dome – matracový chránič zvyšuje hygienu lôžka, čo ocenia aj hostia, ktorí u vás z času na čas prespávajú. Chránič môže byť aj textilný bez nepremokavej vrstvy.

Správnou starostlivosťou a ochranou môžete životnosť svojho matraca výrazne predĺžiť. Navyše tým zvyšujete hygienu lôžka, ktorá je dôležitá pre zdravý spánok a odpočinok.
 

Publikované 17.08.2021
Aj ty sa chceš poriadne vyspať? Pozri naše matrace