blog
21.12.2022

Veľký sprievodca výberom perín, prikrývok a vankúšov

Asi nám dáte za pravdu, že spánok má obrovský vplyv na to, ako sa cítime počas celého dňa. Ako sa vyspať čo najlepšie? Zamerajte sa na všetky faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu spánku. Jedným z nich je aj výber periny a vankúša, ktorý má na náš spánok väčší vplyv, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Podľa čoho vyberať kvalitnú perinu, prikrývku či vankúš?

Ako vybrať prikrývku

V prvom rade sa bližšie pozrieme na to, na základe čoho vyberať perinu. Pri výbere periny či prikrývky je zásadný najmä jej rozmer a materiál, z ktorého je vyrobená. Vyberajte aj podľa toho, do akého ročného obdobia má byť určená a zabúdať by ste nemali ani gramáž.

Aký rozmer prikrývky zvoliť?

Štandardný rozmer periny pre jedného je najčastejšie 140 x 200 cm. Ak je pre vás táto dĺžka príliš krátka, môžete zvoliť predĺženú prikrývku 140 x 220 cm

Niektorí ľudia radi zdieľajú perinu so svojím náprotivkom. Štandardný rozmer periny pre dvoch býva 220 x 210 cm nebo 200 x 220 cm. Pre deti sú určené periny s rozmerom 110 x 80 cm nebo 130 x 90 cm. Malé perinky s rozmermi 40 x 50 cm sú vhodné pre najmenšie deti do kočíkov. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj prikrývky v atypických rozmeroch, v tomto prípade je však potrebné kúpiť aj nové obliečky, ktoré zodpovedajú rozmeru prikrývky.

Rozhodujúci je materiál

Rovnako ako existuje hneď niekoľko rozmerov prikrývok, existuje aj niekoľko materiálov, z ktorých môžu byť periny a prikrývky vyrobené. Je len na vás, či dáte prednosť prírodnému alebo syntetickému materiálu. 

Obľúbené sú napríklad prikrývky z peria, ktorých výhodou je hrejivosť, dlhá životnosť a skvelé izolačné vlastnosti. Asi najobľúbenejším materiálom je v súčasnosti duté vlákno - Hollow Fill. Prikrývky a periny z dutého vlákna tiež ponúkajú dlhú životnosť, sú veľmi ľahké, hrejivé a sú spojené s veľmi jednoduchou údržbou. Stretnúť sa môžete aj s mikrovláknom. Lôžkoviny z mikrovlákna sú tiež veľmi ľahké a majú skvelé termoregulačné vlastnosti. Menej obvyklé sú vlnené a hodvábne výplne. Výhodou vlnených výplní je, že v zime hrejú a v lete chladia. Hodvábne výplne ocenia najmä ľudia, ktorí sa v noci veľmi potia. Vynikajú totiž mimoriadnou savosťou.

Aj materiál poťahu hrá rolu

Keď sa povie materiál prikrývky, väčšine ľudí sa vybaví druh výplne. Pozornosť si však bezpochyby zaslúži aj materiál poťahu. Veľa firiem ponúka poťahy, ktoré sa vyznačujú výnimočnými vlastnosťami. Poťahová látka perín, prikrývok aj vankúšov môže byť napríklad z bavlny alebo z mikrovlákna s aloe vera, ktoré sa vyznačuje antibakteriálnymi účinkami a prispieva k starostlivosti o pokožku.

Voľba prikrývky podľa ročného obdobia

Nie všetky prikrývky a periny sú vhodné do všetkých štyroch ročných období. V ponuke sú ako ľahké prikrývky na leto, tak aj teplé zimné periny. Zvoliť si môžete aj univerzálne prikrývky vhodné na celoročné použitie. Niektorí výrobcovia prikrývky označujú číslami od 1 do 5, ktoré udávajú stupeň hrejivosti. Pod stupňom 1 nájdete ľahké prikrývky ideálne na leto, 5. stupeň je vhodný najmä pre zimomravé typy do zimných mesiacov.


Prikrývky a periny vyberajte podľa ročného obdobia.

Čo hovorí o perine či prikrývke gramáž?

Okrem stupňov hrejivosti je dôležitým údajom aj gramáž prikrývky. Nie vždy totiž platí, že čím je prikrývka hrubšia, tým je hrejivejšia. Hrejivosť spoznáte podľa hustoty použitých vlákien. Tá je udávaná v gramoch na meter štvorcový. Ak hľadáte prikrývku do teplých dní, voľte letné periny s gramážou pod 300 g/m2. Na prechodné obdobie sú vhodné prikrývky s gramážou okolo 350 g/m2 a v zimnom období vás zahrejú prikrývky a periny s gramážou cca 400 g/m2.

Ako vybrať vankúš

Chcete sa ráno prebúdzať perfektne oddýchnutí a bez bolesti hlavy či krčnej chrbtice? Potom by ste si mali posvietiť aj na výber kvalitného vankúša. Odborníci sa totiž zhodujú na tom, že nesprávny vankúš môže viesť ako k bolestiam hlavy, tak aj k nespavosti a k nepríjemným blokádam chrbtice. Vankúš by ste mali voliť najmä podľa materiálu a tvaru.

Materiál vankúša

Výplň vankúšov môže byť buď prírodná, alebo syntetická. Prírodným materiálom dominuje perie, ktoré síce má niekoľko výhod, no zároveň je spojené aj s nevýhodami. Perové vankúše sú príjemne mäkké a pevné, zásadnou nevýhodou je ale to, že sa v nich často množia roztoče. 

Medzi syntetické výplne patrí duté vlákno a pamäťová pena. Duté vlákno je veľmi ľahké, vzdušné, má skvelé izolačné vlastnosti, dobre drží tvar a je spojené s jednoduchou údržbou. Skvelé vlastnosti sú spojené aj s pamäťovou penou. Tá sa dokonale prispôsobí hmotnosti a tvaru hlavy a krku a zaistí správnu polohu pri spánku. Okrem toho vďaka svojej tuhosti a vzduchotesnosti vytvára nevhodné prostredie pre roztoče, takže je vankúš z pamäťovej peny vhodný aj pre alergikov. Pýši sa tiež dlhou životnosťou.

Tvar vankúša

Tvar vankúša by ste mali vždy vyberať s ohľadom na to, v akej polohe najčastejšie spíte a podľa dĺžky vášho krku. Pri spaní na chrbte sú vhodnejšie vankúše s vyššou a pevnejšou výplňou. Ak dávate prednosť spaniu na bruchu, mali by ste sa poobzerať po nižších vankúšoch s mäkšou výplňou. Veľmi obľúbené sú anatomicky tvarované alebo ortopedické vankúše, ktoré majú obvykle tvar dvojitej vlnovky a sú vhodné ako pre tých, ktorí spia radi na chrbte, tak aj pre tých, ktorí spia najčastejšie na boku.

Prečo staviť na anatomický vankúš?

Pokiaľ chcete mať istotu, že je vaša krčná chrbtica pri spánku v správnej polohe, odporúčame anatomické zdravotné vankúše. Anatomické vankúše bývajú vyrobené z pamäťovej peny, ktorá je citlivá na teplotu a tlak. Vo chvíli, keď položíte hlavu na vankúš, vytvaruje sa podľa tvaru a tlaku vašej hlavy a krku tak, aby došlo k dokonalému uvoľnenie šijových a ramenných svalov.


Ortopedický vankúš Termopur.

Výber periny a vankúša pre alergikov

Samostatnou kapitolou je výber vankúša a periny pre alergikov, ktorý je obzvlášť dôležitý. Častým dôvodom, prečo sa alergikom v noci zle spí a majú upchaté dýchacie cesty, je prítomnosť alergénu v spálni, či už sa jedná o prachové roztoče, peľ, alergény z domácich maznáčikov alebo plesne. 

Aby sa množstvo alergénov v spálni eliminovalo, je potrebné nielen pravidelné upratovanie a vetranie, ale aj správny výber postele, matraca, lôžkovín a posteľnej bielizne. Pre alergikov sú vhodnou voľbou prikrývky a vankúše z umelého materiálu. Stretnúť sa môžete aj so špeciálnymi hypoalergénnymi vankúšmi a antialergickými perinami.

Periny a vankúše pre deti

Starostlivý výber by mal byť, samozrejme, spojený aj s detskými perinkami a vankúšmi do postieľky, ktoré majú svoje špecifiká. Čo sa týka rozmerov periny do postieľky, štandardne sa stretnete s rozmerom 110 x 80 cm alebo 130 x 90 cm. Gramáž prikrývky by sa mala ideálne pohybovať okolo 450 g/m2. A materiál? Zvoľte taký, ktorý nedráždi citlivú detskú pokožku

Ako vybrať detský vankúš? V prvom rade treba povedať, že zhruba do 18 mesiacov deti vankúš nepotrebujú. Používať ho môžu zhruba od 1,5 roka, ale nie je to nutnosťou. Pokiaľ sa rozhodnete bábätku zaobstarať vankúš, je dôležité, aby bol nízky. Nemalo by totiž dochádzať k nadmernému ohnutiu krčnej chrbtice. Rozmery vankúšov pre deti sú bežne od 40 x 60 cm do 70 x 90 cm.

Vzhľadom na to, že lôžkoviny preukázateľne ovplyvňujú kvalitu spánku, neváhajte investovať do prémiových materiálov, ktoré sa vám odvďačia neprekonateľnými vlastnosťami. 

Publikované 21.12.2022
Aj ty sa chceš poriadne vyspať? Pozri naše matrace